İsrail Başbakanı Netanyahu: “Refah’ta yoğun çatışmalar bitiyor; Gazze’nin kontrolünü Filistin’e vermeye hazır değilim”

Netanyahu, "Size neyi yapmaya hazır olmadığımı da söyleyeyim. Orada bir Filistin devleti kurulmasına veya iktidarı Filistin yönetimine vermeye hazır değilim" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’nin güneyindeki Refah’taki çatışmaların “yoğun kısmının” neredeyse bittiğini ancak bunun savaşın sona erdiği anlamına gelmediğini ifade etti.

Netanyahu, Hamas Gazze’de devrilene kadar savaşı sürdüreceklerini ifade etti.

İsrail lideri, kısa süre için Hizbullah’la çatışmaların şiddetlendiği Lübnan sınırına tekrar asker konuşlandırabileceklerini söyledi.

Netanyahu ayrıca bir kez daha Batı Şeria’daki Filistin yönetiminin Gazze’yi Hamas yerine yönetmesi fikrini reddetti.

İsrail’de yayın yapan bir televizyon kanalına verdiği söyleşide Netanyahu, “Sonunda iki şey yapılması gerekecek: İsrail ordusu tarafında sürdürülen silahsızlandırma ve bir sivil yönetim kurulması. Umuyorum bölgedeki bazı ülkeler de buna destek verir. Bence ilerlemek için doğru yol bu” dedi.

Netanyahu, “Size neyi yapmaya hazır olmadığımı da söyleyeyim. Orada bir Filistin devleti kurulmasına veya iktidarı Filistin yönetimine vermeye hazır değilim” diye konuştu.

Refah’ta yaşayanlar, şehirdeki çatışmaların şiddetlendiğini söylemişti. Gazze Şehri’nde ise bir İsrail hava saldırısında Gazze Sağlık Bakanlığı’nın acil servisler direktörünün öldürüldüğü iddia ediliyor.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, bu hafta Gazze’deki savaş ve Hizbullah’la yükselen gerilimi konuşmak üzere ABD’nin başkenti Washington’da olacak.

7 Ekim’de savaşın başlamasından bu yana Gazze’de 37 bin 551 kişi öldürüldü.

T24

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi