Lefke’de trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla eylem yapıldı

Lefke bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Platformu, 15 Haziran’da Gemikonağı’nda meydana gelen ve Naveed Akbar isimli gencin hayatını kaybettiği kaza yerinde, ülkemizde ve Lefke bölgesinde meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekmek amacıyla, eylem yaptı.

Naveed Akbar’ın yakınları ve arkadaşlarının da katıldığı eylemde, “Bu kaza değil cinayet”, “tek suçum bankta oturmaktı”, “Naveed için adalet” yazılı pankartlar açıldı.

Eylemde ilk söz alan Lefke bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Platformu Koordinatörü Teoman Oktay, ülkemizdeki trafik kazalarına dikkat çekmek ve bu kazalar neticesinde oluşan hukuksal sürecin adil bir şekilde işlemesini sağlamak için toplandıklarını kaydederek, gençlerin kazalara kurban gitmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Lefke sivil toplum örgütlerinin bu konuda gerekli tedbirlerin alınması ve adaetin sağlanmasının takipçisi olacaklarının altını çizen Oktay, konuyu sürekli gündemde tutacaklarını ifade etti.

Lefke Vakfı Mürtevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekibzade de üniversite adası olan ülkemizde herkesin yabancı öğrencilerle ilgili sorumluluklarını yerine getirmek zorunda olduğunu kaydetti. Nekibzade, özellikle Lefke bölgesinde konuyla ilgili gerekli altyapıların bulunmadığını, Lefke’nin ilçe olmasına rağmen ilçe olmasının gereklerinin yerine getirilmemesiyle ulaşım, güvenlik, sağlık gibi birçok alanda yetersizlikler bulunduğunu kaydetti.

Eylemde daha sonra sırasıyla Denizli-Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı, Lefke Kadın İnsiyatifi Başkanı Nazif Kubilay, Lefke Çevre ve Ekoloji Derneği Başkanı Tamer Dayıoğlu, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Kıbrıs Türk Emekliler Derneği Lefke Şube Başkanı Şakir Öksüz, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği Başkanı Suziuye Zafer de söz alarak bölgede bariyer, hız kamerası, polis ve yol güvenliği ile ilgili gereken önlemlerin alınması için yetkilileri göreve davet ettiler.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi