Barolar Birliği İnsan Hakları Komitesi her yıl 150 kadına adli yardım sağlıyor

Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB) İnsan Hakları Komitesi, 2018’den bu yana her yıl 150 kadına adli yardım sağlandığını belirterek, devlete kadına yönelik şiddetle mücadele ve adli yardım hizmetlerinde yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi için çağrıda bulundu.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Barolar Birliği (KTBB) İnsan Hakları Komitesi tarafından yapılan açıklamada, kadına yönelik şiddetin her geçen gün artan ve toplumsal bir yara haline gelen bir insan hakkı ihlali olduğu vurgulandı. Bu bağlamda, KTBB İnsan Hakları Komitesi’nin 2018 yılından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile imzalanan protokoller çerçevesinde, şiddete maruz kalan ve maddi yetersizlik içinde olan kadınlara adli yardım sağlandığı belirtildi.

“İkamet ettikleri bölgede yer alan Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvurup hizmeti almaya hak kazanan kadınlar, KTBB İnsan Hakları Komitesi tarafından düzenlenen eğitimler ardından oluşturulan listede yer alan avukatları seçebilmekte ve Aile Yasası’na dayalı yürütülen davalarda ücretsiz hukuki destekten yararlanabilmektedirler” denilen açıklamada, bu kapsamda, 2018’den bu yana her yıl en az 100 – 150 kadına bu hizmetin verildiği açıklandı.

Komite, karşılaşılan tablonun ve Polis Teşkilatı’nın her yıl açıkladığı verilerin “buz dağının görünen yüzü olduğunu” vurguladığı açıklamasında, bu sebeple merkezlere uzak belediyelerden başlayarak, Lefke, Değirmenlik Akıncılar, Lapta Alsancak Çamlıbel, Yeniboğaziçi, Erenköy Karpaz, İskele, Tatlısu, Mehmetçik Büyükkonuk, Mağusa, Lefkoşa ve Mesarya belediyeleri ile birlikte, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ve adli yardım hizmetine yönelik bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirildiğini belirtti.

Diğer belediyelerde de benzer çalışmaların yapılması için girişimlerin olduğunu aktaran Komite, “devlete bu alandaki yasal yükümlülüklerini hatırlatır, gerekli görülmesi halinde sorumluluk alabileceğimizi bildiririz” dedi.

KTTB İnsan Hakları Komitesi, kadına yönelik şiddetle mücadeleye ve adli yardım hizmetine yönelik devletten taleplerini ise şöyle sıraladı:

1- 2011 yılında mevzuatımıza dahil edilen İstanbul Sözleşmesi (Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Ev içi Şiddetin Önlenmesi Sözleşmesi), ilgili kurumlar tarafından uygulansın.
2- Alo 183 İhbar Hattına altyapı kazandırılsın ve vardiyalı sisteme geçilsin.
3- Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Dairesi (TOCED), tüm şube ve merkezleri ile tam randımanlı çalıştırmak için derhal teşkilatlandırılsın.
4- Toplumsal cinsiyet eşitliği başta olmak üzere insan hakları eğitimi dersleri okullarda zorunlu hale getirilsin.
5- Devletin istatistik kurumu raporlarına göre kadın ve erkekler arasındaki iş gücüne katılım oranlarının eşitlenmesi hedeflenerek, kadın işsizliğinin ve yoksulluğunun önüne geçecek alternatif alanlar yaratılsın.
6- TOCED Yasasında belirtilen Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme uygulansın.
7- Devlete ait bir kadın sığınma evi açılsın, şiddeti önleme ve danışma merkezleri derhal faaliyete geçirilsin.
8- Aile Yasası kapsamında düzenlenen adli yardım için bütçede gereken pay ayrılsın.
9- Polis Teşkilatı içinde TOCED Yasasına göre kurulan Kadına Yönelik Şiddete Müdahale Şubesi, önceki dönemlerde olduğu gibi her ilçede aktif şekilde çalıştırılsın ve o birimde görev alan polisler düzenli olarak özel eğitimlere tabi tutulsun.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi