Hristodoulidis: “Kıbrıs Cumhuriyeti silahlı çatışmalara katılmıyor”

Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodoulidis, Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın tehditlerini değerlendirerek Kıbrıs Cumhuriyeti’nin silahlı çatışmalara katılmadığını ve çözümün bir parçası olduğunu vurguladı.

Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodoulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hiçbir şekilde silahlı çatışmalara katılmadığını belirterek “Kıbrıs Cumhuriyeti çözümün bir parçasıdır; sorunun parçası değil” dedi.

Kıbrıs Üniversitesinin mezuniyet töreni çerçevesinde açıklamada bulunan ve Lübnan’da Hizbullah lideri Hasan Nasrallah’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yönelttiği tehditleri yorumlayan Hristodoulidis, söz konusu açıklamaları okuduğunu belirterek “Kıbrıs Cumhuriyeti hiçbir şekilde silahlı çatışmalara katılmıyor” dedi.

Nikos Hristodoulidis, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sorunun parçası olmadığını; Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çözümün parçası olduğunu vurguladı.

Kıbrıs’ın rolü kurulan insanî koridordan ispat edildiğini ifade eden Hristodoulidis, Kıbrıs’ın rolünün hem Arap dünyasından hep de uluslararası camiadan tanınan bir rol olduğuna işaret etti.

Kıbrıs’ın savaşa hiçbir şekilde katılmadığını ve sorunun bir parçası olmadığını vurgulayan Nikos Hristodoulidis, “tam tersine; somut eylemlerle çözümün bir parçası olduğumuzu pratikte kanıtlıyoruz” dedi.

Hizbullah liderinin açıklamaları ışığında yabancı liderlerle temaslarda bulunup bulunmayacağıyla ilgili bir soruya Hristodoulidis, “tabii ki diplomatik yollarla” yanıtını verdi.

Hristodoulidis, Kıbrıs’ın eylemlerinin gizli olmadığını ve Kıbrıs’ın çözümün parçası olduğuna işaret etti.

KHA

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi