Demirtaş, İngiltere seçimlerinde Corbyn’e başarı diledi

Corbyn, Demirtaş'ın kendisine yolladığı mektupları paylaştı, eski eş başkana teşekkür etti.

Yaklaşık dokuz yıldır cezaevinde bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanı Selahattin Demirtaş, İngiltere’nin yaklaşmakta olan 4 Temmuz seçimlerinde bağımsız aday olan İşçi Partisi’nin (Labour) eski lideri Jeremy Corbyn’e başarı diledi.

İşçi Partisi’nin listesinden çıkarıldıktan sonra seçimlere bağımsız aday olarak girme kararı alan Corbyn çarşamba günü öğlen saatlerinde X hesabında yaptığı paylaşımda, Demirtaş’ın kendisine Edirne Cezaevi’nden gönderdiği, hem Türkçe hem İngilizce olarak kaleme alınmış mektuplarının fotoğraflarını paylaşarak eski HDP liderine teşekkür etti.

Paylaşımında “Haksız yere tutuklu bulunduğun Türk cezaevinden yazdığın destek mektubu için teşekkür ederim, Selahattin Demirtaş,” diyen Corbyn, “özgürlük, barış ve adalet mücadelesi hem Türkiye’de, hem de tüm dünyada galip gelmek zorunda,” ifadelerini de kullandı.

Demirtaş, HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun 6 Ekim 2014’te Twitter (şimdiki adıyla X) üzerinden yaptığı sokağa çıkma çağrısıyla yoğunluğu artan ve kamuoyunda “Kobani olayları” olarak bilinen protesto eylemlerini ve silahlı çatışmaları azmettirmekle suçlanıyor.

Toplam 46 kişinin öldüğü, 682 kişinin ise yaralandığı protestolar, IŞİD’in, Suriye’nin kuzeyinde yer alan Ayn al-Arab’a (Kobani) yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde büyük çoğunluğu PKK sempatizanlarından oluşan göstericiler tarafından ağırlıklı olarak Türkiye’nin doğu ve güneydoğu illerinde gerçekleştirilmişti.

IŞİD ve PKK, Türkiye, Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve pek çok diğer ülke tarafından terörist örgüt kabul ediliyor.

Dönemin diğer HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de yargılandığı ve sıkça “Kobani davası” olarak anılan davada geçtiğimiz Mayıs ayında alınan bir kararda, Demirtaş’a “devletin birliği ve bütünlüğünü bozmaya yardım” suçundan 20 yıl, “suç işlemeye tahrik” suçundan da 4 yıl 6 ay hapis cezası verilmesine hükmedilmişti. Toplamda 42 yıl hapis cezası alan Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Demirtaş, 4 Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunuyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş’ın ve diğer eski eş başkan Yüksekdağ’ın “hak ihlaline” uğradığına hükmetmiş ve Türk hükümetini, eş başkanları serbest bırakmaya çağırmıştı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi