KTAMS bakanlıkları mahkemeye verdi

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan mahkeme önünde yaptığı açıklamada, yasaları uygulaması gereken bakanların, yasalara aykırı davrandıklarını vurguladı.

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), “Nakil Tüzüğü’nde değişiklik yaparak sendikayı Nakil Kurulu’ndan dışladığı ve partizanca görevlendirmeler yaptığı gerekçesiyle Sağlık Bakanlığı, ayrıca kamuda görev yapan sözleşmeli personeli kapsayan Toplu İş Sözleşmesini imzalamayan Maliye Bakanlığı ile Uzlaştırma Kurulu’nu toplamayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı” aleyhine Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde dava dosyaladı.

Sendika Başkanı Güven Bengihan, dava dosyalanmadan önce yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı uygulamanın yanlış partizanca ve keyfi olduğuna işaret ederek idari işlemleri durdurmak amacıyla dava dosyaladıklarını belirtti.

Bengihan ayrıca Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının Toplu Sözleşme, Grev ve Referandum Yasası’na aykırı davrandıkları için dava ettiklerini belirtti.

Bengihan, “Sağlık Bakanı, kamu sağlık çalışanlarının Nakil Tüzüğü çerçevesinde nakil kurullarında bulunan sendikaları, keyfi bir şekilde tüzükten çıkartmıştır. Sebebi de kendi istediği görevlendirme ve nakilleri partizanca ve keyfi yapabilmektir. Kendi çıkarttığı tüzüğe bile, tüzükte koyduğu yeni düzenleme ve kriterlere bile uymamaktadır. Tek derdi partizanca keyfi; hukuk tanımayan tavırlarıyla yandaşlarına menfaat sağlamaktır” diye konuştu.

Kamuda sözleşmeli statüde çalışanların Toplu Sözleşme kapsamına alınmalarıyla ilgili 2018-2019 yıllarında imzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin süresinin dolmasına rağmen bu sözleşmenin yenilenmediğine de vurgu yapan Bengihan, Maliye Bakanı’nın keyfi bir şekilde yeni Toplu Sözleşme imzalamadığını, uzlaşı masasını kuracak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ise Maliye Bakanlığı’nı yasalara uymaya davet etmeyerek görevini ihmal ettiğini kaydetti.

Bengihan, hükümet edenlerin; yasaları uygulaması gerekirken, yasalara aykırı davrandıklarını vurguladı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi