EL-SEN: KIB-TEK yönetimi Emrullah Turanlı’yla mutabık olabilir, biz değiliz!

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN), Emrullah Turanlı'nın Ercan Havaalanı'ndan dolayı biriken 92 milyon TL'lik borcu yapılandırdığını açıklayan Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu'na (KIB-TEK) sert çıktı. Eylemi baltalamaya çalışma girişimlerinin işe yaramayacağını söyleyen Sendika, yarın saat 11.00'de havaalanının elektriğini keseceklerini duyurdu.

Bugün Kıbrıs

Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) tarafından yapılan açıklamada, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun (KIB-TEK) Ercan Havaalanı işletmecisi Emrullah Turanlı’yla kurum arasında borç yapılandırılması yapılmasının Sendika’yı bağlamadığını, yarın saat 11.00’de kadar borç ödenmediği takdirde havaalanının elektriğini keseceklerini duyurdu.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun Ercan Havalimanı konusunda az önce yaptığı açıklamayı, hayretle okumuş bulunuyoruz.

Ercan’ın borçlarının yapılandırılması konusunda bugün T&T şirket yetkilileriyle bir mutabakata varıldığını, dolayısıyla da EL-SEN’in, 92 milyon TL’lik borcun ödenmemesi durumunda 14 Haziran’da (yarın) havalimanının elektriğini ‘halk’ adına kesme konusunda aldığı kararın ‘bir anlamının kalmadığının’ iddia edildiği KIB-TEK açıklaması, tam bir komedidir.

Sizler, Turanlı’nın borçlarını tahsil etmeyip, bu borcun kurum bütçesinde yarattığı açığı halkın cebinden almaya devam etme konusunda mutabık kalmış olabilirsiniz, ancak biz EL-SEN olarak sizinle MUTABIK DEĞİLİZ.

Kelime oyunlarıyla algı operasyonu yaratıp, sanki EL-SEN de bu mutabakatın bir parçasıymış gibi göstermeye çalışıp, yarın yapacağımızı açıkladığımız eylemi baltalamaya çalışma girişimleriniz, bir işe yaramayacaktır.

EL-SEN yarın saat 11:00’de, daha önceden açıkladığı gibi HALK adına Meriç Trafo Merkezi önünde olacaktır.

Ve KIB-TEK yönetimine hatırlatmamızdır;

Ercan Havalimanı, ne yazık ki artık, açıklamanızda iddia ettiğiniz gibi ‘halkın’ malı değildir.

Ercan Havalimanı artık halkın değil, siyasetin peşkeş çektiği Emrullah Turanlı’nın malıdır.

Yani sizler, bu sözde mutabakatla halkın değil, Emrullah Turanlı’nın çıkarlarını korumaya devam etmektesiniz.

Ve KIB-TEK yönetimine çağrımızdır;

Sizin göreviniz, Turanlı’nın değil, esas halkın malı olan KIB-TEK’in çıkarlarını korumak ve bu borcu derhal tahsil etmenizdir.

Borcu tahsil edemiyorsanız, vatandaşa yaptığınız gibi keseceksiniz.

Siz kesmiyorsanız, BİZ KESERİZ!”

Bilindiği gibi KIB-TEK Yönetim Kurulu bugün akşam saatlerinde yapığı açıklamada, borcun yapılandırıldığından dolayı yapılacak olan eylemin bir anlamı kalmadığını duyurmuştu.

KIB-TEK Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

“ERCAN HAVALİMANI’NIN BORÇLARI YAPILANDIRILACAK
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (EL-SEN) başkanı Ahmet Tuğcu tarafından yapılan açıklamada T&T Şirketinin Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na olan borçlarının 13.06.2024 tarihine kadar ödenmemesi halinde 14.06.2024 tarihinde kesileceği bildirilmiştir.

T&T Şirketinin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanı’nın Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’na olan borçları ile ilgili T&T yetkilileri ile bugün bir görüşme gerçekleşmiş olup, borçların yapılandırılması noktasında mutabakat sağlanmıştır.

Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Ercan Havalimanı’nın yoğunluğu da göz önünde tutularak hem halkımızı hem de adamıza ziyarette bulunacak olan misafirleri mağdur etmemek adına, T&T şirketinin işletmecisi olduğu Ercan Havalimanı’nın elektriğinin kesilmesinin verilen taahüte bağlı olarak bir anlamı kalmamıştır. Ercan Havalimanı halkın malı olup, çıkarları da yine halk çıkarları doğrultusunda korunacaktır. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu yönetimi olarak gerekenin yapılacağını ve sürecin titizlikle takip edileceğini tüm kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi