Türkiye gövde gösterisi yapacak

Erdoğan, ‘normalleşme’ kapsamında 18 yıl aradan sonra CHP’yi ziyaret etti. İki lider 20 Temmuz’da adaya birlikte gelecek.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e dün iade-i ziyarette bulundu. Görüşme CHP Genel Merkezi’nde saat 16.05’te başladı, 17.34’te sona erdi. Özel, Erdoğan’ı kapıda karşıladığı gibi Genel Merkez’den ayrılırken de Erdoğan’a makam aracına kadar eşlik etti. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Özel’i KKTC’nin 50’nci yıl törenlerine davet etti. Daha önce Ersin Tatar ile görüşmesinde de KKTC’ye gideceğini belirten Özel, 20 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Lefkoşa’da bir araya gelecek.

T24’ün haberine göre Erdoğan ve Özel, 2 Mayıs’ta AKP Genel Merkezi’ndeki tarihi zirvenin ardından kırk gün sonra ikinci kez bir araya geldi. Diğer ziyarette olduğu gibi, Özel’e karşılamada CHP İstanbul Milletvekili ve eski büyükelçi Namık Tan eşlik ederken, Erdoğan’ın yanında ise AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş hazır bulundu.

Erdoğan ile CHP Genel Merkezi’ne, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Güvenlik ve Dış Politika Başdanışmanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun da geldi. Erdoğan ve Özel karşılamanın ardından Özel’in 12’nci kattaki makam odasına çıktı. İki lider Genel Merkez’deki başkanlık makamında görüştü. Görüşme, 1 buçuk saat aranın ardından 17.34’te sona erdi. Özel, Genel Merkez’den ayrılırken Erdoğan’a eşlik etti.

GÖRÜŞMENİN PERDE ARKASI
Kaynaklardan edinilen bilgiye göre CHP lideri Özel, asgari ücrete temmuzda ara zam talebini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını, çay ve hububat üreticileri başta olmak üzere beklentilerin altında kalan alım fiyatlarını, atanmayan öğretmenleri, özel okul öğretmenlerinin sorunlarını, staj ve çıraklık mağdurlarını, emeklilikte kademe bekleyenlerin durumunu, kira yardımı ve depremzedelerin sıkıntılarını gündeme getirdi.

ŞİMŞEK İLE CHP KADROLARI BİR ARAYA GELEBİLECEK
Özel’in tüm bu ekonomik beklentilerin karşılanması için makro bir çözüme ihtiyaç olduğunu belirterek, adaletli bir vergi sistemi için tüm siyasi partilerin katılımıyla Meclis’in çalıştırılmasını teklif ettiği kaydedildi. Özel’in çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasının esas olduğunu, bunun yanında mevcut bütçenin gelir ve giderleri üzerinde de mali çalışma yapılması ve adaletsizliği giderecek tedbirler alınması gerektiğini söylediği ifade edildi. Bu çerçevede, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile CHP’nin ekonomi kadrolarının, adaletli bir vergi sisteminin oluşturulması talebi konusunda bir araya gelebileceği bildirildi.

GEZİ DAVASI, SİNAN ATEŞ VE HAKKARI BELEDİYESİ’NE KAYYIM
CHP kaynaklarından alınan bilgiye göre; Türkiye’nin ağır bir ekonomik kriz yaşadığını, bu krizin 86 milyon vatandaşa maliyeti olduğunu belirterek, üzerinde durulması gereken temel konunun, bu maliyeti kimin karşılayacağı sorusu olduğunu belirtti. Kurmaylar; emeklilere, asgari ücretlilere zam yapılmayarak, tarım ürünlerine maliyetin altında alım fiyatları açıklanarak, krizin maliyetinin sadece yoksullara yüklenmesini, acı reçetenin dar gelirlilere ödetilmesini kabul etmediklerini vurguladı. Kaynaklar, ekonomik krizden mağdur olan toplum kesimlerinin yanlış politikalar nedeniyle daha fazla ezdirilmemesi için inisiyatif almaya hazır olduklarını, bunun zemininin de TBMM olduğunu aktardı.

CHP lideri Özel’in görüşmede; Gezi, Sinan Ateş, Tahir Elçi, Şenyaşar davalarındaki adalet taleplerini ve Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanması konusunu gündeme getirdiği bildirildi.

ÖZEL: “YENİ ANAYASA TOPLUMUN BEKLENTİLERİ ARASINDA YER ALMIYOR”
Özel görüşmede, yeni anayasa konusunun bugün yakıcı sorunlar yaşayan toplumun temel beklentileri arasında yer almadığını, bu konuda bir toplumsal mutabakat oluşması gerektiğine işaret ederek, yeni anayasa meselesinin tartışılması için önce mevcut Anayasa’ya ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarına uyumun şart olduğuna ilişkin görüşlerini tekrarladığı öğrenildi.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASINDA TOPLUMSAL MUTABAKAT
Özel’in görüşmede, yeni anayasa konusunun bugün yakıcı sorunlar yaşayan toplumun temel beklentileri arasında yer almadığını, bu konuda bir toplumsal mutabakat oluşması gerektiğini, yeni anayasa meselesinin tartışılması için önce mevcut anayasaya ve Anayasa Mahkemesi kararlarına uyumun şart olduğunu ifade ettiği aktarıldı.

BİR SONRAKI GÖRÜŞME NE ZAMAN? KIBRIS DETAYI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP lideri Özel’i KKTC’nin 50’nci yıl törenlerine davet etti. Daha önce Ersin Tatar ile görüşmesinde de KKTC’ye gideceğini belirten Özel, 20 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Lefkoşa’da bir araya gelecek.

CHP GENEL MERKEZ’E CUMHURBAŞKANLIĞI FORSLU BAYRAK ASILDI
Erdoğan’ın iadeiziyareti öncesinde, CHP Genel Merkez’deki bir dizi hazırlık yapıldı ve güvenlik önlemleri alındı. Hazırlıklar sabah saatlerinde temizlikle başladı. Erdoğan’ın giriş yapacağı kapıdaki kırmızı halı ve camlar temizlendi. Güvenlik önlemleri kapsamında, genel merkez çevresinde çok sayıda emniyet mensubu hazır bulunurken genel merkezin bulunduğu sokağın giriş-çıkışa kapatıldı, Cumhurbaşkanlığı koruma ekibi ziyaret öncesinde genel merkez ve çevresinde bomba araması yaptı. Saat 14.30 itibarıyla basın mensupları genel merkez binasından çıkarıldı.

Cumhurbaşkanını karşılama protokolüne göre, Erdoğan’ın gelişinden 15 dakika önce, CHP Genel Merkezi’nin bahçesinde bulunan bayraklar arasına Cumhurbaşkanlığı forslu bayrak asıldı. Forslu bayrağın Sosyalist Enternasyonel bayrağının yerine asıldı öğrenildi.

ERDOĞAN DOKTORUNU DA GETİRDİ
Erdoğan’a iki koruma aracı genel merkez bahçesine girdi. Ayrıca protokol gereği Erdoğan’ın doktoru, bir ambulans ve bir itfaiye görüşme boyunca hazır bulundu. Erdoğan ve Özel, 12’nci kattaki genel başkanlık makamına çıktı. Görüşme öncesinde makam odasında, Erdoğan’ın AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı kimliği dikkate alınarak düzenleme yapıldı. Buna göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Türk bayrağının; Özel ise CHP bayrağının önünde oturdu. Odanın düzeninde herhangi bir değişiklik olmadığı görüldü.

18 YIL ÖNCEKİ ZİYARET
Erdoğan ve Özel ilk görüşmelerini 2 Mayıs’ta gerçekleştirmiş; Cumhurbaşkanı, CHP liderini AKP Genel Merkezi’nde ağırlamıştı. Erdoğan, Ankara’nın Söğütözü semtinde AKP Genel Merkezi’ne de komşu sayılabilecek mesafedeki CHP Genel Merkezi’ne en son 18 yıl önce, merhum Genel Başkan Deniz Baykal’a “hayırlı olsun” ziyareti için gitmişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi