Cezaevinden Avrupa Parlamentosu’na: Ilaria Salis

İtalyan vatandaşı Ilaria Salis, Budapeşte'de neo-Nazi protestoculara fiziki saldırıda bulunmak suçlamasıyla tutuklandı, ancak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde milletvekili seçilmesi sayesinde Macaristan'daki tutukluluğundan kurtulacak.

Solcu İtalyan vatandaşı Salis, Budapeşte’de neo-Nazi protestoculara fiziki saldırıda bulunmak suçlamasıyla 2023’ün başlarında tutuklanmıştı.

Neo-Nazi protestoculara fiziki saldırıda bulunmakla suçlandıktan sonra 15 ay boyunca tutuklu kalan İtalyan vatandaşı Ilaria Salis, pazar günkü Avrupa Parlamentosu seçimlerinde milletvekili seçilmesi sayesinde Macaristan’daki tutukluluğundan kurtulacak.

İtalya’nın Monza kentinde yaşayan 40 yaşındaki öğretmen, ilk günden beri suçlamaları reddetmiş, sadece barışçıl eylemlere katıldığını iddia etmiş ve 20 yıla kadar hapis cezasını göze almıştı.

Geçtiğimiz Ocak ayında kelepçeli ve zincirli olarak mahkemeye çıkarıldıktan sonra Avrupa’da manşet olan Salis, İtalya ile Macaristan arasında diplomatik gerginliğe sebep olmuştu.

Salis’in gözaltı koşullarıyla ilgili endişelerini dile getiren İtalyan hükümeti, Mayıs ayının sonunda Macaristan büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırmıştı ve Salis’in elektronik kelepçeyle ev hapsine alınmasını sağlamıştı.

Yeşiller ve Sol İttifakı, pazar günkü seçimlerde oyların yüzde 7’sini aldı ve Salis, AP milletvekili olarak seçildi.

Macar yargısı bu karara itiraz etmezse Salis, AP milletvekili dokunulmazlığı sayesinde özgürlüğüne kavuşacak.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi