Kapalı oturumu propaganda sahnesine çevirdi: Ersin Tatar halktan kaçıyor!

CTP milletvekili Ongun Talat: "Cumhurbaşkanı Tatar, halk önünde görüşlerini savunma cesaretini gösteremedi, kapalı oturumda propaganda yaptı!"

Bugün Kıbrıs

Mecliste şu sıralar gerçekleştirilen kapalı oturumda Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar’ın konuşması, hükümet vekillerinin oylarıyla halkın erişimine kapatıldı. CTP Milletvekili Ongun Talat, oturum sırasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Tatar’ın kamuoyuna açıklanması uygun olmayan gizli bilgiler paylaşmak yerine, daha önce basına defalarca anlattığı propaganda niteliğindeki ezberlenmiş kalıpları tekrarladığını belirtti.

Talat, “Müzakere süreci olmayan koşullarda neyin gizli bilgisi olacak ki? Bu kapalı oturumun asıl amacı, Sn. Tatar’ın vereceğimiz cevaplar ve soracağımız sorular karşısında halk önünde zor durumda kalmasını engellemekti” ifadelerini kullandı.

Ongun Talat’a göre, Ersin Tatar halkın önünde görüşlerini savunma cesaretini gösteremeyen, misyonunu tamamlamış bir atanmış cumhurbaşkanı olarak meclisten ayrılacak. Kapalı oturumun ardından basına “Meclisi bilgilendirdiği” yönünde haberler servis edilecek olsa da, gerçekte Tatar’ın halktan kaçtığı ve kamuoyuna karşı sorumluluklarını yerine getirmediği vurgulandı.

Talat, bu tartışmanın halk önünde yapılması gerektiğini, ancak Tatar’ın bundan kaçındığını belirterek, “Salona gerine gerine girişini fotoğraflattı, ama halkın önünde görüşlerini savunma cesaretini gösteremedi” dedi.

Talat şunları yazdı:

“Az önce Mecliste kapalı oturumda Ersin Tatar’ı dinledik…

Hükümet vekilleri verdikleri oylarla oturumu halkın izlemesine kapattılar.

Böyle olunca Cumhurbaşkanı’nın kamuoyuna açıklanması uygun olmayan, gizli bilgileri bizimle paylaşacağını düşünürsünüz değil mi?

Alakası bile yok… Bildiğiniz, düz Ersin Tatar propaganda konuşması… Basına zaten halihazırda anlatmakta olduğu hikayeleri, ezberlenmiş kalıpları bir de Meclis kürsüsünden dinledik…Zaten müzakere süreci olmayan koşullarda neyin gizli bilgisi olacaktı, o da ayrı mesele…

Peki kapalı oturumun sebebi ne? Maksat Sn. Tatar’ın az sonra vereceğimiz cevaplar ve soracağımız sorular karşısında halk önünde zor durumda kalmaması.

Halbuki bu, halkın önünde yapmamız gereken bir tartışmaydı. Ama Ersin Bey bundan kaçındı. Salona gerine gerine girişini fotoğraflattı, şimdi “Meclisi bilgilendirdiği” yönündeki haber basına servis edilecek.

Gerçekte ise halk önünde görüşlerini savunma cesaretini gösteremeyen, misyonunu tamamlamış bir atanmış Cumhurbaşkanı olarak buradan ayrılmış olacak.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi