İsrailli Bakan Benny Gantz, Netanyahu’nun savaş kabinesinden istifa etti

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Gantz, Başbakan Netanyahu'nun savaş kabinesinden istifa ettiğini açıkladı. Böylece Netanyahu aşırı sağcı müttefiklerine daha da bağımlı hale geldi.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz pazar akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Başbakan Binyamin Netanyahu’yu Hamas’a karşı yürütülen savaşta başarısız olmakla suçlayarak savaş kabinesinden istifa ettiğini duyurdu.

Gantz’ın istifası, Gazze’de aylardır süren savaşın ortasında Netanyahu’nun aşırı sağ koalisyonundaki, merkeze yakın bir çizgide siyaset yapan son figürün de ayrılması anlamına geliyor.

Netanyahu’ya seçim tarihi belirlemesi çağrısında bulunan Gantz, “Gerçek bir zafer elde etmek için, sonbaharda, felaketten (1) yıl sonra, halkın güvenini kazanacak ve (İsrail’in) zorluklarıyla yüzleşebilecek bir hükümet kurmak üzere seçimlere gitmemiz uygun olacaktır,” dedi.

Gantz ayrıca, Netanyahu’yu hedef alan çağrısında “İsrail halkının parçalanmasına izin vermemesini” talep etti.

Gantz, Hamas’ın 7 Ekim’deki sürpriz saldırısının ardından Netanyahu başbakanlığındaki olağanüstü hal hükümetine katılmıştı.

Kabinedeki varlığının önemi, İsrail’in diğer ülkeler nezdindeki güvenilirliğini arttırmasından kaynaklanan Gantz, geçtiğimiz günlerde Başbakan Netanyahu’yu kabineden çekilmekle tehdit ederek 8 Haziran’a kadar süre vermişti.

İsrail’de sonbaharda seçimlere gidilmesi çağrısında bulunan Gantz, savaş kabinesinin bir diğer üyesi olan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı da “doğru olanı yapmaya” ve hükümetten istifa etmeye davet etti.

Gallant da geçtiğimiz ay Netanyahu’yu eleştirmiş, istifa edebileceğinin sinyalini vermişti.

Netanyahu ise Gantz’ın ülke savaştayken olağanüstü hal hükümetinden ayrılmasını “zamansız” olarak nitelendirdi. Sosyal medya hesabında yaptığı yazılı açıklamada, “Şimdi bölünme değil, birleşme zamanıdır,” ifadelerini kullandı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi