Çıkış anketlerine göre eski iklim bilimci Sheinbaum, Meksika’nın ilk kadın Devlet Başkanı oldu

Seçime giden süreçte şiddet durmamış, 30 farklı aday öldürülmüştü.

Meksika’daki seçimlerde yapılan çıkış anketlerine göre eski iklim bilimci Claudia Sheinbaum, büyük bir farkla sandıktan ülkenin ilk kadın devlet başkanı olarak çıkacak.

Başkent Meksika’nın eski belediye başkanı olan Morena Partisi adayı Sheinbaum’un yüzde 55 ila yüzde 65 arasında bir oy alması bekleniyor.

Morena Genel Başkanı Mario Delgado, başkent Meksika’da pazar akşamı yaptığı açıklamada komisyonun bir sonuç duyurmasına uzun süre varken Sheinbaum’un “büyük bir farkla” kazandığını ifade etti.

Shenibaum, kampanya süreci boyunca anketlerde de farklı şekilde önde bulunuyordu.

Seçim sonucunda devlet başkanlığının yanı sıra 20 bin farklı sandalye ve ofis yeni sahibini bulacak. Kampanya dönemi, Meksika tarihinin en kanlılarından biri oldu. 30 aday öldürüldü, yüzlercesi kendi adaylarını seçtirtmek isteyen suç gruplarının baskılarına dayanamayıp çekildi.

Sheinbaum, 2014’te Morena’yı kuran popülist Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un aldığı destekten faydalandı. Sheinbaum, selefinin politikalarını sürdüreceğini söyledi. Bu politikalar arasında yaşlılara ve bekar annelere para transferi, yoksul bölgeler için altyapı projeleri ve ordunun iç güvenlikteki rolünün artırılması bulunuyor.

Sheinbaum’a en yakın olan rakibi Xóchitl Gálvez de çıkış anketlerinde yüzde 20 ila 30 puan geride olmasına rağmen erken zafer ilan etti.

Pazar günü yapılan seçimlerde yaklaşık 100 milyon kişinin oy kullanma hakkı bulunuyordu ve aşırı sıcaklara rağmen oy kullanma merkezlerinin önünde büyük sıralar oluştu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi