Sol Hareket, Avrupa’daki neofaşizm tehlikesine karşı 9 Haziran’da sandığa gitme çağrısı yaptı

Sol Hareket tarafından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa’nın şuan içinde bulunduğu durum, Nazi iktidarı ve ikinci dünya savaşı öncesi döneme benzetilerek, bu durumla mücadele için Kıbrıslı Türklere, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde sandığa gitme çağrısı yapıldı.

Bugün Kıbrıs

Sol Hareket, 9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, sandığa giderek AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’a oy verilmesi çağrısında bulundu.

Sol Hareket Dış İlişkiler Sekreteri Abdullah Korkmazhan tarafından yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“9 Haziran’da gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimleri, Avrupa’da yükselen yoksulluk, şiddet, savaş kışkırtıcılığı ve neofaşizm tehdidinin gölgesi altındadır. Seçim sonrası liberal sağ, aşırı sağ ve neofaşist partiler geniş işbirliğine yönelmeye hazırlanmaktadırlar. Bu partiler, Neo-liberal kemer sıkma politikalarının daha da genişletilmesini, sömürü ve yoksulluğun daha da büyümesini, mültecilerin Avrupa’dan kovulmasını, ABD ve NATO ile işbirliği içerisinde yeni askeri müdahale ve savaşlara girişilmesini hedeflemektedirler.

Avrupa’nın şuan içinde bulunduğu durum, Nazilerin iktidara gelmesinden önceki dönem ve ikinci dünya savaşı öncesi dönem ile büyük benzerlikler göstermektedir. Avrupa, neofaşizm tehlikesi ile hiç olmadığı kadar yüz yüzedir.

Bu bağlamda, Kıbrıs ve Avrupa’da sol ve ilerici güçlerin önümüzdeki AP seçimlerinden güçlenerek çıkması oldukça önemlidir. Avrupa ülkelerinde örgütlü Avrupa Sol Partisi ve Avrupa Sol Grubu birleşeni sol partiler ile seçime katılan Komünist Partilerin ve Kıbrıs’ta AKEL’in, aşırı sağın güçlenmesi ve neo-liberal dayatmalar karşısında desteklenmesi şarttır.

Tüm barış yanlısı ilerici yurttaşlar, 9 Haziran’da sandığa gitmeli ve Avrupa solu ile birlikte emeğin, dayanışmanın ve barışın Avrupa’sı için mücadele yürüten, Kıbrıs’ın güneyinde yükselen milliyetçilik ve ELAM tehdidi karşısında, barış ve federal birleşik Kıbrıs için mücadele yürüten AKEL-Sol-Toplumsal İttifak’a oy vermelidir.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi