İsrail muhalefet lideri, Başbakan Netanyahu’yu ateşkes önerisini kabul etmeye çağırdı

Lapid, "İsrail hükümeti Başkan Biden'ın önemli konuşmasını görmezden gelemez. Masada bir anlaşma var ve bunun yapılması gerekiyor" dedi.

İsrail muhalefet lideri Yair Lapid, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu ABD Başkanı Joe Biden’ın Hamas’ın rehineleri serbest bırakacağı Gazze ateşkesi çağrısına kulak vermeye çağırdı.

“İsrail hükümeti Başkan Biden’ın önemli konuşmasını görmezden gelemez. Masada bir anlaşma var ve bunun yapılması gerekiyor” diye yazan Lapid, şöyle devam etti:

“Netanyahu’ya Ben-Gvir ve Smotrich’in hükümetten ayrılması halinde rehine anlaşması için bizden bir güvenlik ağına sahip olduğunu hatırlatırım”

Anlaşma, tüm rehinelerin serbest bırakılması ve paramparça olmuş kıyı şeridinin uzun vadede yeniden inşası karşılığında kalıcı bir ateşkes ve İsrail’in Gazze’den çekilmesini öneriyor.

Yeni anlaşmanın şartları Biden tarafından belirlenmiş olsa da Biden anlaşmayı defalarca İsrail’in önerisi olarak tanımladı. Ancak ABD Başkanı, iktidardaki koalisyonun aşırı sağcı üyeleri de dahil olmak üzere İsrail sağının buna ciddi bir direnç göstereceğinin farkında olduğunu açıkça ifade etti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi