NATO zirvesi: Bakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü

Diplomatik kaynakların aktardığına göre Gazze hakkında ateşkes müzakereleri ve iki devletli çözüm süreci görüşüldü.

Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Çekya’nın başkenti Prag’ta, gayriresmi NATO Dışişleri Bakanları toplantısı marjında ABD’li mevkidaşı Antony Blinken ile bir araya geldi. İki bakan, en son 29 Nisan’da Suudi Arabistan’da bir araya gelmişti.

Fidan, Türkiye’nin Suriye’deki son gelişmelerle alakalı görüşlerini aktardı, Ukrayna’daki son durum değerlendirildi, Washington’daki NATO Zirvesi öncesi, İttifak’ı ilgilendiren konular ele alındı ve bazı Afrika ülkelerindeki çatışmalar ve ihtilafların çözümüne dair görüş alışverişinde bulunuldu.

NATO bünyesindeki Dışişleri Bakanları, 9-11 Temmuz tarihlerinde Washington’da gerçekleştirilecek NATO Zirvesi’ne hazırlık niteliğindeki gayriresmi toplantılarını Çekya’nın başkenti Prag’da yapacak.

İki gün sürecek görüşmelerde Türkiye’yi, Dışişleri Bakanı Fidan temsil ediyor.

GÜNDEMDE NE OLACAK?
Dışişleri bakanları, caydırıcılık ve savunma gündemleri ile birlikte “Ukrayna’ya destek” konusunu detaylı biçimde ele alacak ve desteğin sürdürülebilirliği konusunda yollar aranacak.

Hava savunması konusunun, Ukrayna için olduğu kadar, Yunanistan ve Polonya’nın sunduğu “Avrupa’da ortak hava sahası” teklifi bağlamında da ele alınması bekleniyor.

UKRAYNA’YA NATO TEMSİLCİSİ ATAMA FİKRİ
Toplantının gündemiyle ilgili basına bilgiler veren ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Julianne Smith’e göre, Ukrayna’ya sivil bir NATO temsilcisi atanma fikri değerlendiriliyor.

Bu çerçevede NATO, “birlikte çalışabilirlik” adı verilen yol haritası üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda Ukrayna-Rusya savaşının gidişatı hakkında bilgi almak, sahadaki gelişmeleri yakından takip etmek için “Harp Merkezi” kurulması fikri de gündemde.

UKRAYNA’NIN NATO ÜYELİĞİ
Ukrayna’nın NATO’ya üyeliği konusunda Washington Zirvesi’nde, önceki süreçten farklı dil kullanma hazırlığı da yapılıyor.

Bakanlar, Prag’da Ukrayna’nın NATO’ya giden sürecinde köprü görevi görecek bu yeni söylem üzerinde de çalışacak. Ancak söz konusu ülkeye üyelik davetinin bu yaz yapılması planlanmıyor.

NATO GENEL SEKRETERİ SEÇİMİ
Bir diğer önemli gündem maddesi de mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in görev süresinin 1 Ekim’de sona erecek olması nedeniyle, yerine kimin geleceği konusu olacak.

Hali hazırda Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte olmak üzere iki aday bulunuyor.

KARAR, WASHİNGTON ZİRVESİ’NDE DUYURULACAK
Iohannis ve Rutte arasında süren yarışta, Hollandalı aday müttefiklerin çoğu tarafından destekleniyor. Yine de bu konuda henüz bir görüş birliğine varılamadığı için müttefiklerin görüşmelerinin sürmesi bekleniyor.

Yeni genel sekreter hakkındaki kararın Washington Zirvesi’ne kadar verilmesi ve zirvede duyurulması planlanıyor.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi