İspanya, Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, 1967 sınırlarını kapsayacak şekilde Filistin devletini resmi olarak tanıdı.

İspanya, 1967 sınırlarını kapsayacak şekilde Filistin devletini resmi olarak tanıdı.

Basın toplantısı düzenleyen İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, “İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan, Gazze Şeridi ve Batı Şeria’yı kapsayan bir Filistin devletini tanıyor. 1967 sınırlarındaki hiçbir değişikliği tanımayacağız” açıklamasını yaptı.

Bu kararlarının uluslararası hukuka uygun olduğunu vurgulayan Sánchez, iki devletli çözüme odaklanacaklarını belirtti ve şunları söyledi:

“Önceliğimiz Gazze’de olup bitenlere son vermek ve geçişleri insani yardıma açmaktır, bundan sonra çabalarımızı iki devletli çözüme odaklayacağız. Bugünkü Filistin’i tanıma kararımız uluslararası hukuka uygundur ve bir barış konferansı düzenlemek için Arap ülkeleriyle birlikte çalışacağız”

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, bakanlığın, 1 Haziran’dan itibaren Kudüs’teki İspanya Başkonsolosluğu’nun Batı Şeria’dan gelen Filistinlilere hizmet vermesine izin verilmeyeceğini İsrail’deki İspanya Büyükelçiliği’ne bildirmişti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından İspanya Büyükelçiliği’ne gönderilen mektupta, politika değişikliğine gerekçe olarak “İspanya Hükümeti’nin Filistin Devleti’ni tanıma kararı ve üst düzey İspanyol yetkililer tarafından yapılan kışkırtıcı ve nefret dolu antisemit açıklamalar” gösterilmişti.

NORVEÇ VE İRLANDA DA TANIYACAK; TANIYAN ÜLKE SAYISI 146’YA YÜKSELECEK
Norveç ve İrlanda da daha önce yaptıkları açıklamalarla 28 Mayıs’ta Filistin devletini tanıyacaklarını duyurmuşlardı.

Böylece Filistin devletini tanıyan ülke sayısı 146’ya yükselecek.

Filistin’i tanıyan ilk Batı Avrupa ülkesi İzlanda, AB ülkesi ise İsveç olmuştu.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi