Buse Balkan Şampiyonu

Atletizm Federasyonu’nun elit atleti Buse Savaşkan, 77. Balkan Büyükler Atletizm Şampiyonası’nda birinci olarak altın madalya kazandı.

İzmir’in ev sahipliğinde 25-26 Mayıs tarihlerinde Atatürk Stadı’nda gerçekleşen şampiyonada temsilcimiz, kadınlar yüksek atlamada 1.92’lik kariyer ve sezon derecesi ile Balkan şampiyonluğuna ulaştı.

Yarışa 1.75’lik atlayışı ile başlayan Buse, sırasıyla 1.80, 183, 1.86 ve 1.89’u ilk haklarında geçmeyi başardı ve tüm rakiplerini geride bırakarak birinciliği garantiledi.

Buse daha sonra 1.91 olan kariyer derecesinin üzerine çıkmak için çıtayı 1.92’ye yükseltti.

İkinci hakkında bu dereceyi geçen milli atletimiz hem kariyer derecesini geliştirdi hem de sezonun en iyi derecesine ulaştı.

Ardından antrenörü Gennadi Zuiev’in talimatlıyla 1.95’i deneyen sporcumuz özellikle üçüncü ve son hakkında bu dereceyi geçmeyi kıl payı kaçırdı.

OLİMPİYAT HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞÜYOR
Temsilcimiz Buse Savaşkan elde ettiği Balkan şampiyonluğu ile Dünya sıralamasında ve Olimpiyat kotası almada önemli puanlarını hanesine yazdırdı.
Şu anda Dünya sıralamasında 27., Olimpiyat kotasında ise 23. sırada yer alan temsilcimizin yeni açıklanacak sıralamarda daha da üst basamaklara tırmanması bekleniyor.

SIRADAKİ DURAK AVRUPA ŞAMPİYONASI
Buse Savaşkan’ın sıradaki durağı İtalya olacak. Sporcumuz 7-12 Haziran 2024 tarihlerinde Roma’da düzenlenecek Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda başarılarına bir yenisini eklemek için yarışacak.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi