İbrahim Koreli unutulmadı

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) eski milletvekillerinden, sendikacı İbrahim Koreli, kabri başında düzenlenen törenle anıldı.

Bugün Kıbrıs

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) eski Milletvekillerinden, sendikacı merhum İbrahim Koreli, ölümünün dördüncü yılında Lefkoşa Mezarlığı’ndaki kabri başında düzenlenen anma töreniyle anıldı

ANMA TÖRENİNE YOĞUN KATILIM GÖSTERİLDİ
Anma törenine İbrahim Koreli’nin ailesi ve yakınları, Meclis Başkanı Zorlu Töre, TDP Genel Başkanı Zeki Çeler, TDP Genel Sekreteri Nevzat Özkunt, LTB başkanı Mehmet Harmancı, TDP Girne ilçe Başkanı Ayşe Öztabay, Lefkoşa ilçe Başkanı Aktan Erdoğa, Güzelyurt ilçe başkanı Metin Ertop, Mağusa ilçe başkanı Ece Balcı, Lefke ilçe başkanı Turgut Karabetça, Çağ-Sen Başkanı Mehmet Davulcu, eski milletvekilleri Hüseyin Angolemli ile Mustafa Emiroğluları yanında parti meclisi üyeleri, merkez yönetim kurulu üyeleri ve TDP’liler yoğun katılım gösterdi.

ZUHAL KORELİ: SENİN İLKELİ VE DÜRÜST DURUŞUN DAHA DA ARANIR OLDU
Anma töreninde konuşan Zühal Koreli, herkese kendilerini bu acı günde yalnız bırakmadıkları için teşekkür ederek, babasının siyasette her şeyi toplum ve gelecek nesiller için yapan, sendikal harekette ise emeğin ve emekçinin hakkı için mücadele eden ve sömürüye karşı duran biri olduğunu söyledi.

“BOŞLUĞUNU DOLDURMAK MÜMKÜN DEĞİL AMA…”
Babasına hitap eden Zühal Koreli şunları kaydetti;

“Özlemle geçen bir yıl daha… Yokluğun her geçen gün daha da derinden hissediliyor. Seni çok özlüyoruz. Özellikle herkesin üç maymunu oynadığı, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” sloganlarının atıldığı, sahtekarlığın tavan yaptığı ve sahte diplomaların havada uçuştuğu bu dönemde senin dürüst ve ilkeli duruşun daha da aranır oldu.
Toplum olarak çok zorlu günlerden geçtiğimiz bu dönemde; senin savaşçı ruhun, cesaretin ve mücadelen en önemli ihtiyaç haline geldi.

Babacığım; Boşluğunu doldurmak mümkün değil ancak senin ve yol arkadaşlarının açtığı bu yolda cesaret ve mücadele ruhuyla yürümenin, gelecek nesiller için aydınlık yarınlar yaratmanın; seni anmanın en anlamı biçimi olacağına inanıyorum.

Siyasal bağlamda; toplumsal var oluş, barış ve demokrasi, sendikal bağlamda ise emek haklarının kazanılmasında verdiğin cesur mücadele hiçbir zaman unutulmayacak. Senin kızın olmaktan her zaman gurur duydum. Sen bizim kahramanımızsın”

TÖRE: “KORELİ, GEREK SİYASAL GEREK SENDİKAL HAREKETTE SEMBOL OLMUŞ BİR İSİMDİR”
Anma töreninde Meclis Başkanı Zorlu Töre de konuşma yaparak, İbrahim Koreli’nin bu dünyadan iz bırakarak göç etmiş biri olduğunu belirtti.

Töre, “İbrahim Koreli, gerek siyasal gerek sendikal harekette sembol olmuş bir isimdir. Herkes onu örnek alıyordu, haksızlığa ve adaletsizliğe tahammülü yoktu, ciddi bir yaşam biçimi vardı. Koreli ailesine ne mutlu ki; o derin izler bıraktı ve hala yaşıyor. Sanki içimizde duruyor, bizi hissediyor, mekânı cennet olsun, ruhu şad olsun” dedi.

HARMANCI: “ONUN EN ÖNEMLİ DİLEKLERİNDEN BİRİ, SOSYAL DEMOKRAT CAMİANIN BİR ARADA OLMASIYDI”
LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise konuşmasında; İbrahim Koreli’nin en önemli dileklerinden birinin, sosyal demokrat camianın bir arada olması olduğunu söyleyerek, bugün bir arada olarak ona en güzel hediyeyi verdiklerini belirtti.

Harmancı, “Umarım bu camia onun mücadele ruhuna yakışır şekilde Meclis’te yerini alacak. Onun işçi ve emekçi babası olduğunu ispatlarcasına, buna devam edecek. Ruhu şad olsun” dedi.

“ÇELER: İBRAHİM ABİYİ BUNLARI YAPARAK ONURLANDIRACAĞIZ”
TDP Genel Başkanı Zeki Çeler de konuşmasında, İbrahim Koreli’nin sendikal mücadeleye verdiği önemin, ülkenin ilk Tarım İşçileri Sendikası’nı kurmasıyla anlaşılabileceğini söyledi.

“Bize düşen; onun yaptığı gibi bu ülkede barış, adalet ve emeğin hakkı için doğru adımlar atmamızdır. Tüm TDP ve TKP’liler burada buluştuk, bu ona bir armağan olacak. Bizler de gerek Meclis’te gerek hükümette yer alarak, onun gibi emeğin hakkını savunacağımızın ve bu ülkeyi barışa, demokrasiye ve adalete ulaştıracağımızın sözünü veriyoruz. İbrahim abiyi bunları yaparak onurlandıracağız” dedi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi