Hayvancıların itirazı toplumsal bir isyana dönüştü: CTP’ten pazartesi yapılacak büyük eyleme destek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) tarafından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin yalanları ve diyalogdan uzak tavırları nedeniyle hayvancıların eyleminin toplumsal bir isyana dönüştüğü vurgulanarak, yalana, yoksulluğa, yozlaşmaya, yolsuzluğa karşı pazartesi yapılacak olan büyük eyleme katılım çağrısı yapıldı.

Bugün Kıbrıs

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), sendikaların pazartesi günü yapacakları genel grev ve eyleme destek açıkladı.

CTP tarafından yapılan açıklamada, hayvancıların eylemlerinin toplumsal bir isyana dönüştüğünü belirtilerek, Üstel Hükümeti’ni duyarsızlık, şaibeli kararlar, yalanlar ve diyalogdan uzak tavır nedeniyle sert bir şekilde eleştirildi. Açıklamada, hem hayvancıların sokakta olduğu hem de halkın et almaya korkar hale geldiği vurgulandı.

“Gün, yalana, yoksulluğa, yozlaşmaya, yolsuzluğa karşı, Kıbrıslı Türklerin kendi değerlerine sahip çıkma ve dayanışma günüdür” denilen açıklamada, 27 Mayıs Pazartesi günü yapılacak büyük eyleme katılım çağrısı yapıldı..

CTP’den yapılan açıklama şöyle:

“Hayvancıların eylemi toplumsal bir isyana dönüşmüştür.

Bunun en temel sebebi atanmış Üstel Hükümeti’nin duyarsızlığı, şaibeli kararları, yalanları ve diyalogdan uzak tavrıdır.

Hem hayvancı sokaktadır, hem de halkımız et almaya korkar noktadadır.

Toprak Ürünleri Kurumu’ndan yapılan açıklama ile “20 ton donmuş et ithal edeceğiz” sözünün gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmış, 65 ton ithal et geleceği anlaşılmıştır.

Üstel Hükümeti”ne güven yoktur!

CTP olarak, halkın ucuz, sağlıklı ve kaliteli et tüketimini öncelikli tutarken, bunun kendi hayvan üreticilerimizin ürünleri üzerinden gerçekleştirilmesi gerektiğini ısrarla belirttik. Üretim olmadan kalkınmanın sağlanamayacağı, üreticilere karşı alınan tavrın toplumsal gerilimi tetiklediği, değerlerimizi yok etmeye dönük bir saldırı olduğunun altını çizdik.

Üretimin planlanmadan, önceliklendirilmeden büyük bir kaos içerisine çekilmek istenmesi, bir haftadır süren hayvancılar eylemini toplumsallaştırmıştır.

CTP, ilk günden itibaren, “ben yaparım olur” zihniyetine karşı çıkmış, sürekli olarak diyalog çağrısı yapmıştır. Hükümetin diyalogdan kaçması, eylem ortamını geren, gerilimi artıran açıklamalar yapması, yetersizliğini örtme girişiminden başka bir şey değildir.

Gün, yalana, yoksulluğa, yozlaşmaya, yolsuzluğa karşı, Kıbrıslı Türklerin kendi değerlerine sahip çıkma ve dayanışma günüdür.

CTP olarak, örgütlerin eylem çağrısını selamlar ve desteklerken, Pazartesi saat 11.00’de Başbakanlık önünde, üreticiler, sendikalar ve ekonomik örgütlerle birlikte olacağımızı belirtir, halkımızı bu dayanışmaya davet ederiz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi