Maviş’ten hükümete iddialara yanıt verme çağrısı

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş, hayvan üreticilerinin eylemine gölge düşürmeye çalışan bakanlara çağrı yaptı. Kamuoyunda haklarında konuşulan iddiaları hatırlatarak, "Sizler unutmuş olabilirsiniz ama biz hatırlıyoruz" dedi.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Burak Maviş yaptığı yazılı açıklamada, hayvan üreticileri ve yetiştiricilerinin toplumsal varoluş mücadelesinin önemine vurgu yaparak, “Onlar üretirse, biz var olabiliriz” dedi. Maviş, hükümetin üretim maliyetlerini düşürerek gerçek üreticiye daha fazla teşvik vermesi gerektiğini belirterek, “Hükümetin güvenirliği belirsiz donmuş et tercih etmesi, ‘rant’ kuşkularımızı artırmaktadır” dedi.

Maviş, “Tarlasını, hayvanını bırakıp şehre üretici gelmişse, ‘voyvoda’ ve ‘milyonluk traktör’ söylemleri ile bu eyleme gölge düşürmeye çalışan sayın bakanlar sizin de ara sıra aynaya bakmanız gerekmiyor mu?” şeklinde eleştiride bulunarak, hükümet yetkililerinin kişisel harcamaları ve iddialı malvarlıklarıyla ilgili sorular sordu.

KTÖS Genel Sekreteri şöyle devam etti:

“Kendi makam arabalarınızı, festival seyahatlerinizi, izaz ikramlarınızı, turizm fuarı harcamalarınızı, partizanca istihdamlarınızı, eşe dosta yapılan kıyaklarınızı, kamu arazilerini peşkeş çekme girişimlerinizi, sahte diploma ve rüşvet ile anılmanızı sizler unutmuş olabilirsiniz ama biz hatırlıyoruz.

Toprağın efendisi üreticiyi yok sayan sizler, aşağıdaki sorulara cevap verebilir misiniz?

1. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’nın malvarlığındaki artış ve servet artışının kaynağı olarak gösterilen 3 milyon dolar ciro ile 10 milyon sterlinlik şirketlerin yasal olarak beyan edilmesi ve vergi verip vermediği konusunda haber var mı?

2. İş insanı Redif Nurel’in Kalkınma Bankası’ndan bir kredi talebi sırasında Turizm Bakanı Fikri Ataoğlu ve Milletvekili Hasan Tosunoğlu tarafından kendisinden 2,5 milyon TL rüşvet istediği iddiasından bir haber var mı?

3. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile ilgili ortaya atılan 50 milyon dolarlık rüşvete aracılık iddiasıyla ilgili bir haber var mı?

4. Hukuka ve kamu yararına aykırı bir şekilde T&T Havalimanı Şirketi’nin 59 milyon Euro vergi borcunun silinmesi ve elektrik borcunun faizinin silinerek, taksitlendirilmesi ile ilgili bir haber var mı?

5. KIB-TEK’in akaryakıt alımlarında yaşanan 6.7 milyon dolarlık şaibelerden bir haber var mı?

6. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı İzin Kurulu’nun belli sayıda turistik T, kiralık araç ve taksi iznini torpil mekanizmasına göre verdiği iddiaları ve sonrasında bu izinlerin iptal gerekçesiyle ilgili bir haber var mı?

7. YDP Kurultayına destek sözü ile kaç kişinin işe alındığı ile ilgili bir haber var mı?

8. ‘Sahte diploma’ meselesi ile ilgili milletvekili, ilçe başkanı, üst düzey bürokratlar ile yürütülen soruşturma ile ilgili bir haber var mı?”

Maviş, hükümet yetkililerine bu iddiaların açıklığa kavuşturulması çağrısında bulunarak, kamuoyunun şeffaflık ve hesap verebilirlik taleplerini dile getirdi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi