Yunanistan Savunma Bakanı Dendias: “Uluslararası anlaşmalara itiraz eden bir komşu ülke varsa, bu açıkça varoluşsal bir tehdittir”

Dendias, "Son dönemde komşu Türkiye ile var olan düşük tonları ve daha iyi iklimi en mutlak şekilde memnuniyetle karşılamamıza rağmen buna hazır olmalıyız" uyarısında bulundu.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’nin Yunanistan’a yönelik uzun vadeli tutumunu varoluşsal bir tehdit olarak nitelendirdi.

Parlamentoda konuşan Dendias, “Sadece egemenlik haklarına değil, egemenlik statüsüne ve azınlıkların belirlenmesine ilişkin uluslararası anlaşmalara da itiraz eden bir komşu ülke varsa, bu açıkça varoluşsal bir tehdittir. Ülkemizin yasal ve coğrafi sınırları da tehdit altındadır” dedi.

Dendias, “Son dönemde komşu Türkiye ile var olan düşük tonları ve daha iyi iklimi en mutlak şekilde memnuniyetle karşılamamıza rağmen buna hazır olmalıyız” uyarısında bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis’in 13 Mayıs’taki Ankara ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye ile Yunanistan arasındaki egemenlik konularının gündeme gelmesinin pozitif gündemin ilerlemesinin önünde bir engel olmadığını belirtmişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi