Türkiye Savunma Bakanlığı doğruladı: Tuğgeneral sınırda makam aracıyla insan kaçakçılığı yaptı

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri (KTBK) Komutanlığı yapan emekli Korgeneral Ömer Paç, 3 valiz elektronik sigara tütününü Kıbrıs'tan Ankara’ya kaçırırken tutuklanmıştı. Şimdi de bir tuğgeneral Suriye sınırında makam aracı ile insan kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla tutuklandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), B.Ç. adlı tuğgeneral ve beraberindeki sözleşmeli personelin Suriye sınırında makam aracı ile insan kaçakçılığı yaptığı iddialarını doğruladı. MSB’den yapılan açıklamada, “Bu konu operasyonla değil, MSB’nin tespitiyle yapıldı. Savcılık hazırlık soruşturmasını sürdürüyor, süreç gizli. Bu işe karışan sözleşmeli personelin sözleşmesi iptal edildi. Tuğgeneral ise emekliliğe sevk edildi” denildi.

Suriye sınırında B.Ç. adlı tuğgeneral ve sözleşmeli personelin insan kaçakçılığı iddiaları gündeme geldi. Milli Savunma Bakanlığı, iddiaları doğrulayarak söz konusu tuğgeneralin emekliliğe sevk edildiğini açıkladı.

T24’ten Ceren Bala Teke’nin haberine göre MSB’den konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada savcılık tarafından hazırlık soruşturmasının sürdüğü ve gizlilik içinde devam ettiği belirtilerek şunlar söylendi:

“Türkiye bir hukuk devleti. Savcılık tarafından hazırlık soruşturması sürdürülüyor. Süreç gizli. Daha önce de böyle soruşturmalar oldu. Bazı gazeteciler savcılıktan aldığı belgelerle konuyu yazdı. Belli ki herkes hukuka saygılı değil. Bu işe karışan sözleşmesi personelin sözleşmesi iptal edildi. Makam aracını kullanan tuğgeneral ise emekliliğe sevk edildi. Tespit edilen olursa yine gereği yapılacak. Bu konunun farkında varılması ise operasyonla değil, TSK’nın tespitiyle oldu.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi