Diş Tabipleri Odası Başkanın da diploması sahte çıktı

Yolsuzluk ve sahte diploma soruşturması kapsamında Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası Başkanı Halil Bakkaloğlu'nun da tutuklanarak mahkemeye çıkarıldığı bildirildi. Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu hastanesi doktoru olan Bakkaloğlu, aynı zamanda üniversitenin Mütevelli Heyeti Üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Program Koordinatörlüğü görevini de yürütüyor.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTU) başlatılan sahte diploma soruşturması kapsamında tutuklanan diş doktoru Halil Bakkaloğlu “Sahte Resmi Belge Düzenlemeye Tahrik”, “Sahte resmi belgeyi tedavüle sürme” ve “Sahte davranışla kayıt temini” suçlamalarıyla dün sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı. Bakkaloğlu Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastenesi doktoru olmasının yanında, üniversitenin Mütevelli Heyeti Üyesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Program Koordinatörlüğü görevini de yürütüyor.

Mali Şube’de görevli polis memuru Ali Erdelhun mahkemede olguları aktardı.

Polis, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesinde başlatılan mali ve akademik soruşturma kapsamında okulun sisteminde yapılan araştırma sonucu zanlıya ulaşıldığını söyledi.

Polis, yapılan inceleme sonucu zanlının okulun Ağız Diş ve Çene Cerrahisi doktora programına 22 Şubat 2021 tarihinde kaydedildiğini söyledi. Polis, zanlının 8 dönem yani 4 yıl süren ve 23 ders alınması gereken doktora bölümünde eğitim görmüş gibi göstermek için 6 Eylül 2019’da kaydolmuş gibi gösterildiğini belirtti. Polis, okulun sistemine 2019’dan başlayarak, 2023’e kadar iki ayrı seferde 23 sahte ders notu girişi yapıldığını ve zanlının 4 yıl eğitim görmüş gibi gösterilerek, 10 Kasım 2023’te mezun edildiğini açıkladı. Polis, zanlının aldığı doktora diplomasını 2023 yılı içerisinde Sağlık Bakanlığı ile Tabipler Birliğine ibraz ettiğini söyledi. Polis, soruşturma kapsamında önceki gün tutuklanan zanlının sahte diplomayı polise verdiğini açıkladı.

Soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını kaydeden polis, uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 100 bin TL nakdi teminat yatırması, KKTC vatandaşı iki kefilin 700 bin TL kefalet senedi imzalaması ve haftada bir gün polise ispat-ı vücutta bulunması koşullarına bağlı olarak tutuksuz yargılanmasına emir verdi.

Kamalı Haber

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi