Türkiye vatandaşlarına kapıları kapattılar: 16 ay boyunca vize verilmeyecek

Avrupa ülkeleri, Schengen vizesine başvuru yapan Türkiye vatandaşlarına tarihi düzeyde yüksek ret oranı ile yanıt verirken, ABD ise ilk kez vize başvurusu yapan Türk vatandaşlarına 16 ay sonrası için randevu veriyor.

Yaz aylarının başlamasıyla birlikte Türkiye’de yaşayan milyonlarca vatandaş, tatil için alternatiflerini değerlendirmeye başladı.

Halk TV’nin haberine göre Türkiye’yi etkisi altına alan yüksek enflasyon, tatil fiyatlarına da doğrudan yansırken, Avrupa’nın birçok ülkesinde tatil yapmak yurt içi tatillerine kıyasla ucuz kalabiliyor. Farklı bir ülke görmek isteyenlerin ilk Tercihi Batı Avrupa ülkeleri olurken, İtalya ve birçok Avrupa üyesi Türk vatandaşlarına en erken Temmuz ayına randevu vermekte.

ABD VİZESİ İÇİN 16 AY BEKLEMEK ZORUNDA
Ancak vize konusundaki en büyük mağduriyetlerden biri de ABD’de yaşanıyor. İş, konferans ya da akraba ziyareti nedeniyle ABD vizesine başvuran Türk vatandaşlarına verilen en erken tarihi 2025 yılının Eylül ve Ekim ayları olmakta.

Bir başka deyişle, gerekçesi ne olursa olsun ABD’ye turist vizesi ile gitmek isteyen vatandaşlar, yalnızca vize görüşmesi için 16 ay beklemek zorunda kalacak.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi