Erenköy-Karpaz Belediyesinde UBP’li meclis üyesine verilen ihale krize sebep oldu

Halkın Partisi’nden yapılan açıklamada, Belediyeler Yasası’nda açıkça yasaklanmış olmasına rağmen UBP’li meclis üyesine verilen ihalenin geri çekilmemesi halinde hukuki süreç başlatacağı belirtildi.

Bugün Kıbrıs

Halkın Partisi Erenköy-Karpaz Belediyesi’nde yapılan ihalede Belediyeler Yasası’nda açıkça yasaklanmış olmasına rağmen bir belediye meclis üyesine ihale verildiğini ve yasaların çiğnendiğini açıkladı. Halkın Partisi’nden yapılan açıklamada “51/1995 Belediyeler Yasası’na göre Belediyelerin açacağı ihaleye katılamayacak kişiler açıkça sayılıyor olmasına ve bu maddede belediye meclis üyelerinin belediyenin açacağı ihalelere katılmaları açıkça yasaklanmış olmasına rağmen maalesef yasa yok sayılmış ve Mart ayında açılan bir ihale UBP’li belediye meclis üyelerinden birisine verilmiştir. Bu durum kabul edilebilir değildir. Erenköy-Karpaz Belediye Başkanı Bakırcı’ya çağrıda bulunuyoruz, bu hukuksuzluğu düzeltmeniz gerekir çünkü kimse yasaların üzerinde değildir, yasaları yok sayamazsınız” denildi.

HASAN HASANBULLİ: “YASADIŞI İŞLERE GEÇİT VERMEYECEĞİZ, GEREKİRSE HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATACAĞIZ”
Erenköy-Karpaz Belediyesi Meclis Üyesi HP’li Hasan Hasanbulli de belediyede yasadışı işlere geçit vermeyeceklerini ve bu hukuksuzluk düzeltilmezse hukuki süreç başlatacaklarını vurguladı. Hasanbulli açıklamasında “son yapılan belediye seçimleri ertesinde göreve gelen yeni yönetimin başka konularda da doğru bulmadığımız kararları oldu, kendilerine belediye meclis üyesi olarak sorumluluklarımızın bilinciyle sorular sorup denetlemeye çalıştık çünkü bu bizim görevimiz. Yasalara uygun davranmak zorundadırlar, kendi meclis üyelerine ihale veremezler, böyle şey olmaz, bu hukuku yok saymaktır. Bölge halkı bizi bu belediye meclisine belediye yönetimini denetleyelim diye seçmiştir. Bu bizim Halkımıza karşı sorumluluğumuzdur. Kimse bizden bu hukuksuzluklara geçit vermemizi beklemesin, Halkın Partisi olarak biz bu konularda hassasız. Bir an önce adım atıp bu yanlışı düzeltsinler, aksi halde biz de hukuki süreci başlatacağız” ifadelerini kullandı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi