Kavala’nın yeniden yargılanması talebinin reddine itiraz edildi, beraat ve tahliye isteniyor

Osman Kavala’nın avukatı yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin karara itiraz etti. Dilekçede, ret kararının kaldırılması, beraat ve tahliye isteniyor.

Gazeteci İsmail Saymaz, yaklaşık 7 yıldır tutuklu olan Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin’in yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin karara dönceki gün itiraz ettiğini duyurdu. Saymaz, dilekçede, ret kararının kaldırılmasının yanında beraat ve tahliye istendiğini de belirtti.

CHP lideri Özgür Özel, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme öncesi Gezi davası hakkında Erdoğan ile konuşacağını dile getirmişti. Erdoğan’ın seçim sonrasında ana muhalefet partisi lideriyle yaptığı görüşmeyle de “siyasette yumuşama” gündeme gelmiş, iktidara yakın Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi ve Habertürk yazarı Nagehan Alçı da Kavala’nın beraat edebileceğini yazmıştı.

Yumuşama mesajlarının ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Kavala’nın yaptığı “yargılanmanın yenilenmesi” talebini oybirliğiyle reddetmişti. Erdoğan’ın Kavala, Gezi Davası ve Demirtaş gibi konularda geri adım atmayacağı tekrar vurgulanmış, dün karar duruşması görülen Kobani davasında yargılanan isimlere toplam 407 yıl 7 ay hapis cezası verilmişti. Tüm bu yaşananların ardından Saymaz, dün sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, avukatının Kavala’nın yargılanma talebinin reddedilmesi kararına itiraz ettiğini duyurdu.

“İtirazı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek”
Saymaz’ın dün yaptığı paylaşımının tam metni şöyle:

“Osman Kavala’nın avukatı Hilal Zengin, yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine ilişkin karara dün itiraz etti.

Dilekçede, ret kararının kaldırılması, beraat ve tahliye isteniyor.

İtirazı İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi değerlendirecek.”

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi