LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi davası bugün görüldü

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Başkanı Himmet Turgut’un yargılandığı lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve artılara (LGBTİ+) yönelik nefret söylemi davası bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde görüldü.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Eğitimciler Sendikası (KIBTES) Başkanı Himmet Turgut’un 2021 yılında yayınladığı LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi içeren açıklamaları bugün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde değerlendirildi. Himmet Turgut’u savunan avukat, müvekkilinin bu açıklamaları ifade özgürlüğü kapsamında yaptığını ve ailenin her şeyin üstünde çok önemli bir hak olduğunu iddia etti. Ayrıca iddia edildiği gibi müvekkilinin ‘sapkın’ ifadesini kullanmadığını savundu. Tüm bu savunmalara yönelik Yargıç Jale Dizdarlı Ergüden de nefret söyleminin Ceza Yasası’nda tanımlı bir suç olduğunu ve Himmet Turgut’un açıklamalarındaki LGBTİ+’lara yönelik söylenmiş olan ‘genç dimağları zehirleme’, ‘nesillerimizi çürütme’, ‘türlü hastalıkları beraberinde getirme’ gibi tabirlerin Nefret Söylemi olarak değerlendirilebileceğini hatırlattı. Ayrıca aile kurumunun sadece bir kadın ve bir erkekten oluşmadığını, değişen dünyamızda aile kavramının da geniş yorumlanabileceğini vurgulayan Yargıç Jale Dizdarlı Ergüden davanın görüşülmesi için 20 Haziran tarihini belirledi.

Kuir Kıbrıs ve İnsan Hakları Platformu tarafından yapılan ortak açıklamada, LGBT+’lara yönelik yapılan nefret söyleminin suç olduğu hatırlatılarak, “Bu suçların hem azalması hem de suçluların bulunup gereken cezayı alması için bu sürecin takipçisi olacağız” vurgusu yapıldı. Açıklama şöyle devam etti:

“Ayrıca Himmet Turgut’un 24 Mayıs 2021 tarihinde Yeni Akit Gazetesi’ne verdiği demeçte de LGBTİ+’lara yönelik ‘bu sapkınlar acilen durdurulmalıdır’ ifadesinin bulunduğunu hatırlatır ifade özgürlüğü hakkının LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi suçunu örtbas etmek için kullanılamayacağını belirtiriz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi