İsrail’den misilleme kararı: Erdoğan’ın görev süresi dolana kadar Türkiye’yle serbest ticaret anlaşması feshediliyor

Reuters'ın haberine göre Türkiye'den ithal edilen mallara yüzde 100 gümrük vergisi uygulanacak.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, İsrail hükümetinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görev süresi bitene kadar Türkiye’den ithalata yüzde 100 gümrük vergisi getirdiğini duyurdu.

Reuters’ın haberine göre Smotrich, Türkiye’den ithal edilen mallara yüzde 100 gümrük vergisi uygulanacağını açıkladı.

İsrailli Bakan bu kararların onay için parlamentoya sunulacağını ifade etti. Smotrich yaptığı açıklamada, “Erdoğan’ın İsrail’e ithalatın durdurulacağına ilişkin açıklaması, ekonomik boykot ilanıdır ve Türkiye’nin taahhüt ettiği uluslararası ticaret anlaşmalarının ciddi bir ihlalidir. Erdoğan’ın görev süresinin sonunda Türkiye vatandaşları İsrail düşmanı olmayan, aklı başında bir lider seçerse, Türkiye ile ticaret yoluna geri dönmek mümkün olabilir.” dedi.” dedi.

Smotrich’in planına göre, serbest ticaret anlaşmasına göre Türkiye’den İsrail’e ithal edilen mallara uygulanan indirimli gümrük oranlarının tümü kaldırılacak. Aynı zamanda, Türkiye’den İsrail’e ithal edilen her türlü ürüne, mevcut vergi oranına ek olarak, malın değerinin yüzde 100’ü oranında vergi uygulanacak.

Açıklamada, maliye, ekonomi ve dışişleri bakanlıklarının da İsrail’in üretimini güçlendirecek adımlar atacağı ve Türkiye’ye bağımlılığı azaltmak için ithalat kaynaklarını çeşitlendireceği belirtildi.

NE OLMUŞTU?
Türkiye Ticaret Bakanlığı, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçildiğini, İsrail’le ilgili ihracat ve ithalat işlemlerinin tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu 2 Mayıs’ta bildirmişti.

İsrail’in, Filistin’e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde çok sayıda Filistinlinin öldüğü ve yaralandığı anımsatılan açıklamada, Türkiye’nin 7 Ekim 2023’ten bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üst düzeyde girişimlerde bulunduğu, diplomasinin tüm araçlarını kullandığı belirtildi.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi