Bakanlar Kurulu Hayvancılar Birliğine rağmen et ithalatına izin verdi

Bakanlar Kurulu, et ithalatının Toprak Ürünleri Kurumu tarafından yapılmasına ve ithal edilecek ürünlere vergi muafiyeti uygulanmasına karar verdi.

Bugün Kıbrıs

Bakanlar Kurulu, donmuş kemiksiz kuzu eti ve donmuş paketlenmiş kıyma ithalatına izin verdi. Toprak Ürünleri Kurumu tarafından ithal edilecek bu ürünlere, vergi muafiyeti uygulanacak.

Resmi Gazete’de yer alan Bakanlar Kurulu kararı şu şekilde:

“Bakanlar Kurulu, önergede belirtilenler ışığında, et ithalatına ilişkin Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu Ü(K-I)579-2023 sayı ve 27.4.2023 tarihli kararı ile oluşturulan Komitenin et ithaline ilişkin almış olduğu karar çerçevesinde önergeye ekli sunulan Et İthalatı Kriterleri kapsamında Toprak Ürünleri Kurumu tarafından getirilecek olan donmuş kemiksiz kuzu eti ve donmuş kıymaya (paketlerde) her türlü gümrük vergisi, stopaj vergisi, resmi harç, fon ve benzerleri için (GTSF hariç) muafiyet sağlanmasına karar verdi.”

Öte yandan Kıbrıs Türk Hayvancılar Birliği geçtiğimiz cuma günü yaptığı açıklamada, kararın geri alınmasını talep etmişti. Birlik açıklamasında, 20 Mayıs Pazartesi günü süresiz araçlı eylem yapılacağını da duyurmuştu.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi