Ukrayna, Moskova güçlerinin sınırı geçme girişimini püskürttüğünü açıkladı

Yaylım ateşinde en az bir kişinin öldüğü ve beş kişinin de yaralandığı açıklandı.

Ukrayna, Moskova güçlerinin sınırı geçerek savunma hatlarını yarmaya çalışmasının ardından kuzeydoğudaki Harkiv bölgesinde Rus zırhlılarının saldırısını püskürttüğünü açıkladı.

Harkiv Bölge Başkanı Oleh Syniehubov, Rus keşif gruplarının sınırı geçmeye çalıştığını söyledi ve “tek bir metre bile kaybedilmediğini” sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın dezenformasyonla mücadele merkezi başkanı Andri Kovalenko, Rusya’nın sınır bölgelerindeki durumu kötüleştirme kabiliyetine sahip olduğunu ancak Ukrayna’nın ikinci şehrini ele geçirme kabiliyetine sahip olmadığını söyledi.

Vovchansk’taki yerel yönetici, kasabanın Cuma günü erken saatlerden itibaren ağır saldırı altında olduğunu ve sivillerin tahliye edildiğini söyledi. Syniehubov, yaylım ateşinde en az bir kişinin öldüğünü ve beş kişinin de yaralandığını açıkladı.

Yetkililer, ağır çatışmaların devam ettiğini ve yedek birlikler harekete geçerken sivillerin Vovchansk bölgesinden tahliye edildiğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna askeri istihbarat başkan yardımcısı Tümgeneral Vadyn Skibitsky geçen hafta The Economist’e verdiği demeçte Rusya’nın hem Harkiv’e hem de kuzeydeki Sumy bölgesine saldırmaya hazırlandığını söylemişti.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi