Tatar’ın Holguin’in önerilerini reddetmesine tepki yağdı: Sendikalardan istifa çağrısı

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından yapılan açıklamada, Tatar’ın BM Diplomatı Holguin’in önerilerini müzakere etmeden reddetmesi sert bir dille eleştirildi.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) tarafından yapılan ortak açıklamada, Cumhurbaşkanlığındaki Ersin Tatar’ın Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemeyeceğinin açık şekilde belgelendiği vurgulandı.

“Kıbrıs Türk toplumu liderliği makamının görevi, iki toplum arasındaki görüşmeleri müzakere etmek ve toplumsal çıkarlarımızı görüşme masasında savunmak, kalıcı çözüm bulmak için çabalamak olmalıdır” ifadelerine yer verilen açıklamada, Tatar’ın son zamanlarda toplumlararası görüşme yapmadığı gibi, Güven Yaratıcı Önlemleri (GYÖ) bile müzakere etmekten kaçarak, Kıbrıslı Türklerin kimliğinin ve kültürünün yok oluş noktasına gelmesinin önünü açtığı dile getirildi.

Sendikalar, Tatar’ın “yeni siyaset” dediği ve ‘eşit’, ‘egemen’ gibi kavramlar ile süslediği eski çözümsüzlük anlayışının, toplumsal statüye ve uluslararası ilişkilere zarar vermekten başka bir şeye fayda sağlamadığına işaret ettikleri ortak açıklamada, “Tatar’ın Sn. Holguin’in önerilerini görüşmeyi, müzakere dahi etmeyi reddetmesini ise anlatacak kelime bulamıyoruz” vurgusu yapıldı.

Sendikalar şöyle devam etti:

“Türkiye’de Evliya Çelebi gibi festival gezmekten, Gambiya’da timsahlarla fotoğraf çektirmekten geri durmayan fakat masaya oturup iki kelime konuşmaktan ve müzakere etmekten kaçınan bir kişinin liderlik özelliği yoktur.
Sn. Tatar’ın Kıbrıs Türk toplumunu temsil edemeyeceği açık şekilde görülmektedir.
Kıbrıslı Türkler Annan Planı ve Crans Montana süreçlerinde federal çözüme olan inancını göstermiş, geleceğinin Avrupa Birliği çatısında olduğunu tescillemiştir.
Guterres’in 6 maddelik çerçevesini benimsemiş örgütler olarak, toplumun statüsünü düşüren tavır ve davranışlar içinde olan Sn. Tatar’ın bu saatten sonra masaya oturmasının bir anlamı olmadığını belirtir, istifa etmesinin en makul seçenek olduğunu vurgularız.
Çözüme ve barışa karşı sorumluluğu olan tüm sendika, siyasi parti, oda ve birlikleri Sn. Tatar’a karşı tavır koymaya davet ederiz.”

Öte yandan ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ile milletvekilleri ve birçok ilerici Kıbrıslı Türk de tepkilerini sosyal medya üzerinden paylaştı. Bazı paylaşımlar şöyle:

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi