Hamas: Saldırganlık devam ederse ateşkes olmayacak

"Birleşmiş Milletler'i ve uluslararası toplumu, gerilimin tırmanmasının durdurulması için işgale baskı yapmaya çağırıyoruz."

İsrail’in Hamas’ın ateşkesi kabul açıklamasına rağmen, Refah şehrine saldırılarını sürdürmesi üzerine Hamas tarafından yapılan açıklamada anlaşmanın onaylanmasının Netanyahu Hükümetini zor durumda bıraktığına dikkat çekildi.

Hamas lideri Usame Hamdan, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Hamas, anlaşmanın tüm aşamalarında direniş gruplarındaki kardeşlerle sürekli ve sürekli temas halindeydi. Anlaşma, bir aşamada mahkumların serbest bırakılmasını ve ardından saldırganlığa geri dönmesini isteyen işgalin önünü tıkadı. Netanyahu’nun halkımıza yönelik saldırganlık yoluyla anlaşmanın yükümlülüklerinden kaçmaya yönelik manevraları artık kimseyi aldatmıyor. Anlaşmayı onaylamamız Netanyahu ve hükümetini ikilemde bıraktı ve onun dar kişisel hesaplarını karıştırdı. İşgal ordusunun Refah kapısına baskın yapması bir suçtur ve uluslararası hukuk tarafından korunan sivil bir tesise karşı tehlikeli bir tırmanıştır. İşgal ordusunun Refah sınır kapısını basması, arabulucuların halkımıza yönelik saldırıyı durdurma konusunda anlaşmaya varma çabalarını sabote etmeye yönelik açık bir girişimdir. Birleşmiş Milletler’i ve uluslararası toplumu, gerilimin tırmanmasının durdurulması için işgale baskı yapmaya çağırıyoruz. Refah kapısında herhangi bir işgalci gücün varlığını kabul etmiyoruz ve kapı Filistin-Mısır kapısı olarak kalacak. Saldırganlık devam ederse ateşkes olmayacak, direnişin de saldırıya karşılık vermesi doğaldır. Hamas heyeti Dr. Halil Al-Hayya, Gazze Şeridi’ndeki halkımıza yönelik saldırıyı durdurmaya yönelik bir anlaşmaya varmak amacıyla Mısır ve Katar’daki arabulucu kardeşlerle yapılan çabaları takip etmek üzere yakın zamanda Doha’dan Kahire’ye geldi.”

Independent Türkçe

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi