KTOEÖS’ten fuar açılışında şok eylem

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Milli Eğitim Bakanlığı’nı mesleki eğitim fuarının açılışında protesto etti, kaynakların mesleki eğitimin gerçek ihtiyaçlarına değil “fuar şovuna” harcandığını vurguladı.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), bugün Lefkoşa Fuar Alanında, II. Mesleki Eğitim ve Yerli Ürünler Fuarı’nın açılışında şok eylem ve basın açıklaması yaptı. Sendika, kaynakların mesleki eğitimin gerçek ihtiyaçlarına değil “fuar şovuna” harcandığını vurguladı.

Sendikadan verilen bilgiye göre, eylemde konuşma yapan KTOEÖS Eğitim Sekreteri Adnan Zekai, geçtiğimiz yılki fuarın öğrencilere ve eğitime katkı sağlamadığını ancak bakanlığın bu sorunlar hiç olmamış gibi davrandığını kaydetti.

“Mesleki eğitime verilen önem diğer alanlarda olduğu gibi şovun ve reklamın ötesine geçemiyor” ifadelerini kullanan Zekai, yıllardır yatırım yapılmayan mesleki teknik okullarının atıl durumda bırakıldığını, atölyelerde teknik teçhizat ve alet eksikliği varken buralara ayrılan bütçenin “komik” olduğunun altını çizdi.

Atölye şeflikleriyle ilgili kadroların yılladır açılmadığını, boş kadrolardan kaynaklanan sorunların öğretmenlere veya müdür muavinlerine getirilen ek yüklerle çözülmeye çalışıldığını, bunun yasa dışı olduğunu dile getiren Adnan Zekai, tüm bu eksiklikler ve sıkıntılar ortada dururken, Eğitim Bakanı’nın fuarın yükünü de öğretmenlere, okul idarelerine ve okul bütçelerine yüklediğini kaydetti.

KTOEÖS Eğitim Sekreteri Adnan Zekai, Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun “şov ve reklam” yaptığını söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi