Özgür Özel’den “Osman Kavala” açıklaması: “Bir yol bulunsun, bu cendereden çıkılsın”

Özel, Türk temsilcilerin Avrupa Parlamentosunda Türkiye için yapılan her temaslar için "Ağzımızı açsak karşımıza Kavala çıkıyor. Saati soruyorsun sen önce Kavala'yı çıkar diyorlar" dediğini aktardı.

Türkiye’de CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 2017 yılından bu yana tutuklu bulunan Osman Kavala ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bir yol bulunsun, bu cendereden çıkılsın” ifadelerini kullandı.

CHP lideri Özgür Özel, Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş’ı makamında ziyaret etti. Görüşme sonrası Özel ve Yavaş, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde Türk heyetiyle görüştüğünü ve heyetin orada sürekli kendilerine Osman Kavala’nın hatırlatıldığını ve adım dahi attırılmadıklarını söylediklerini ifade eden Özel, “Bir yol bulunsun, bu cendereden çıkılsın” dedi. Özel, Türk temsilcilerin Avrupa Parlamentosunda Türkiye için yapılan her temaslar için “Ağzımızı açsak karşımıza Kavala çıkıyor. Saati soruyorsun sen önce Kavala’yı çıkar diyorlar” dediğini aktardı.

Özgür Özel’in konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu konuda en yoğun beklenti Türkiye’nin ekonomisi iyi gitsin isteyen herkesi beklentisi. Çünkü Gezi davasında hem AYM hem AİHM kararı ayrı ayrı uygulanmadığı için insanlar önünü göremediği için yabancılar Türkiye’ye yatırım yapmıyor. Sayın Erdoğan’a özellikle Tayfun Kahraman’ın Bülent Arınç ve kendisiyle yaptığı konuşmayı satır satır hatırlattım. ‘Bülent Arınç’la görüştüğünde siz yurt dışındaydınız. Eğer ‘Cumhurbaşkanı dönmesin, bakanlar istifa etsin, yönetimi bize bırakın’ dedilerse hiçbirini dışarı çıkarmayın, bu darbe girişimidir’ dedim. Ama ne demişlerdi; ağaçları kesmeyin, buraya kışla yapmayın, bir de gaz fişeğini silah gibi kullanmayın. Bu talepler son derece masum talepler. Tayfun Kahraman sonra Erdoğan’la görüştü. ‘Görüşme olumlu geçti, ağaçlar kesilmeyecek, yargı kararını beklenecek’ demiş birisi içeride yatmamalı. AİHM kararına rağmen inatlaşılmamalı, AYM kararına rağmen bir milletvekili içeride tutulmamalı.

Biz, gücü eline geçirince kibre girenlerden değiliz. Gezi Davası, Türkiye’de hukuki ön görülebilirlik olmadığını, böyle bir ülkede yatırım yapılamayacağını, doğrudan ekonomiye kötü etkisi olduğunu hatırlatalım. Tayfun Kahraman’ın kendisine yaptığı konuşmayı hatırlattım. AİHM, AYM kararına rağmen bir milletvekili hapiste tutulmamalı. Ben, geçtiğimiz günlerde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde tam günlük temaslar yaptım. Çok sayıda devlet başkanıyla görüştüm. Türk heyetini ziyaret ettim. ‘Ağzımızı açsak bize Osman Kavala diyorlar, adım attırmıyorlar” dediler heyettekiler. Bir yol bulunsun bu cendereden çıkılsın”

YAVAŞ’TAN ÖZEL- ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ DEĞERLENDİRMESİ
Yavaş ise geçen günlerde 8 yılın ardından gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Özgür Özel’in görüşmesini “Kamuoyu gibi ben de olumlu buluyorum CHP’nin 1. parti olduktan sonra gerilimi ortadan kaldırıcı yaklaşımı Kamuoyu tarafından çok olumlu karşılandı” ifadeleriyle değerlendirdi.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi