Gazeteciler Birliği, BRTK’da görev süresi dolan yönetim kurulu üyeleriyle ilgili uyarıda bulundu

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Yönetim Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu'nda (BRTK), görev süresi dolan üyelerle yapılan yönetim kurulu toplantılarının hukuksal anlamda şaibeli ve tartışmaya açık olduğunu vurguladı.

Bugün Kıbrıs

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği (KTGB) Yönetim Kurulu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRTK) Yönetim Kurulu üyelerinin görev sürelerinin dolması ve Bakanlar Kurulu’nun henüz yeni üyeleri atamaması üzerine bir açıklama yaparak, hukuksal açıdan şaibeli bir durumun ortaya çıkmasını ve yasa dışı kararların sorumluluğunu vurguladı.

Açıklama şöyle:

“Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Yasası’na göre Yönetim Kurulu üyeleri 3 yıl süre ile seçilmekte/atanmaktadır.

Bakanlar Kurulu tarafından atanan iki üyenin görev süreleri tamamlanmış bulunmaktadır.

Bakanlar Kurulu henüz yeni Yönetim Kurulu üyelerini atamamıştır.

BRTK Yasası’nda böyle bir durumda eski temsilcilerin görevlerine devam edebileceği yönünde bir düzenleme bulunmamaktadır.

Hal böyleyken BRTK Yönetim Kurulu’nun görev süreleri dolmuş üyelerle toplanıp karar alması hukuksal anlamda şaibeli ve tartışmaya açık bir sonuca neden olmaktadır.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği, hukuksal anlamda böylesi bir yapıda yer almamak için Bakanlar Kurulu yeni BRTK Yönetim Kurulu üyelerini atayana kadar KTGB Yönetim Kurulu üyesinin toplantılara katılmaması yönünde karar üretmiştir.

Görev süresi sona eren üyelerin ürettiği yasa dışı kararlardan Bakanlar Kurulu’nun sorumlu olduğunu hatırlatır, Bakanlar Kurulu’nu bir an önce yasanın gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz.”

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi