California Üniversitesi’ndeki Filistin yanlısı göstericilere polis müdahale etti, gözaltılar var

ABD'nin Los Angeles kentindeki California Üniversitesi'nde (UCLA) Gazze yanlısı protestolar kapsamında kampüste çadır kuran öğrencileri dağıtmak üzere polis müdahale etti. Birçok gösterici gözaltına alındı.

Kampüs merkezinin etrafındaki barikatlar büyük ölçüde söküldü ve çadırlar kaldırılmaya başlandı.

Los Angeles Polisi (LAPD) operasyonun ne kadar sürmesini bekledikleri ve kaç kişinin gözaltına alındığı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

Üniversite kampüsüne yığılan yüzlerce polis, Filistin yanlısı protestoculara dağılmaları, aksi halde tutuklanacakları uyarısında bulunmuştu.

İsrail’in Gazze’deki saldırılarını protesto eden pek çok üniversite öğrencisi ve öğretim üyesi, farklı eyaletlerdeki birçok üniversitede haftalardır gösteriler yapıyor.

Washington Post gazetesine göre bugüne dek üniversite kampüslerinde gözaltına alınanların sayısı 1700’ü aştı.

Çarşamba günü New York’taki Columbia Üniversitesi’nde 300 göstericinin, Dallas’taki Texas Üniversitesi’nde de 20’ye yakın protestocu öğrencinin gözaltına alındığı bildirildi.

BAŞKA NERELERDE PROTESTOLAR VAR?
Columbia Üniversitesi’nde giderek büyüyen protestolar en az 22 eyalette ve başkent Washington DC’de özel ve devlet üniversitelerinde benzer gösterilere ilham kaynağı oldu.

Kuzeydoğu bölgesi: George Washington; Brown; Yale; Harvard; Emerson; NYU (New York Üniversitesi); Georgetown; American; Maryland Üniversitesi; John Hopkins; Tufts; Cornell; Pennsylvania Üniversitesi; Princeton; Temple; Northeastern; MIT; The New School; Rochester Üniversitesi; Pittsburgh Üniversitesi

Batı kıyısı: California Politeknik Eyalet Üniversitesi; Humboldt; Güney California Üniversitesi; California Üniversitesi, Los Angeles; California Üniversitesi, Berkeley; Washington Üniversitesi

Ortabatı bölgesi: Northwestern; St Louis’deki Washington Üniversitesi; Indiana Üniversitesi; Michigan Üniversitesi; Ohio Eyalet Üniversitesi; Minnesota Üniversitesi; Miami Üniversitesi; Ohio Üniversitesi; Columbia College Chicago; Chicago Üniversitesi

Güney: Emory; Vanderbilt; North Carolina Üniversitesi, Charlotte; North Carolina Üniversitesi, Chapel Hill; Kennesaw State; Florida Eyalet Üniversitesi; Virginia Tech; Georgia Üniversitesi, Athens

Güneybatı: Austin’deki Texas Üniversitesi; Rice; Arizona Eyalet Üniversitesi

ABD dışı: Filistin yanlısı protestocular geçtiğimiz hafta Avustralya, Kanada, Fransa, İtalya ve İngiltere’deki üniversite kampüslerinde de bir araya geldi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi