Donald Trump, Time’a konuştu: “İki devletli çözüm artık çok zor”

ABD eski Başkanı, Gazze savaşından kürtaja pek çok meseleye dair soruları yanıtladı.

ABD eski Başkanı Donald Trump, ülkenin köklü haber dergisi Time’a verdiği söyleşide, tekrar seçilmesi halinde izleyeceği politikaları anlattı.

Time’ın politika editörü Eric Cortellessa’ya konuşan Trump, kasımda yapılacak başkanlık seçimlerini kazandığında birçok konuda daha agresif bir siyaset yürüteceğini belirtti.

Dün yayımlanan söyleşide Trump, Gazze savaşında iki devletli çözüme düşük ihtimal verdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bir zamanlar iki devletli çözümün işe yarayabileceğini düşünüyordum. Ancak bu artık çok ama çok zor görünüyor. Bunu başarmak gerçekten çok daha zor olacak.”

Trump, seçilmesi durumunda İsrail’e gönderilen askeri yardımları durdurup durdurmayacağına yönelik soruyu yanıtlamazken, 7 Ekim saldırılarını önleyemeyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yöneltilen eleştirileri haklı bulduğunu söyledi.

“Benim dönemimde terör yoktu. IŞİD’i yüzde 100 temizledik” diyen 77 yaşındaki siyasetçi, İran ve İsrail’in savaşa girmesi durumunda Tel Aviv yönetimini destekleyeceklerini de belirtti.

Meksika sınırından yasadışı yollarla ülkeye giren göçmenlerle ilgili sert önlemler alacağını söyleyen Trump, bu kişilerin sınırdışı edilmesi için Ulusal Muhafızları görevlendireceğini ifade ederek, “Eğer onlar beceremezse ordunun başka birimlerini devreye sokarım” dedi.

Cumhuriyetçilerin lideri, kayıtdışı göçmenler için “Bunlar sivil değil. Bunlar ülkemize yasadışı şekilde giren kişiler” ifadelerini de kullandı.

ABD’de radikal sağcılar ve Trump destekçileri, 6 Ocak 2021’de, 3 Kasım 2020 seçiminin sonuçlarının onaylanmasına yönelik oturumun düzenlendiği Kongre binasını basmıştı.

Trump, rakibi ABD Başkanı Joe Biden’a karşı kaybetmesi durumunda tekrar böyle bir senaryo yaşanabileceğini ima ederek şöyle konuştu:

“Bence kazanacağız. Tabii kazanamazsak durum değişir. Bu her zaman seçimin adil olup olmamasına bağlı.”

Eski Başkan, Kongre baskınından suçlu bulunanlarla ilgili af çıkarmayı “kesinlikle değerlendireceğini” de sözlerine ekledi.

Trump, kürtaj uygulamalarını tamamen eyaletlerin insiyatifine bırakacağını ve Roe-Wade Kararı’nın iptalinden memnun olduğunu söyledi.

1973 tarihli karar, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alıyordu. ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran 2022’de kararı iptal ederek, konuyla ilgili kanunların düzenlenmesini eyaletlerin kontrolüne bırakmıştı. Bunun ardından ülke genelinde büyük protestolar patlak vermişti.

Trump, kürtaj yaptıran kadınlarla ilgili hukuki işlem başlatılmasına yönelik kararları eyaletlerin vermesini sağlayacağını belirterek “Benim böyle bir durumda rahatsızlık duyup duymamamın meseleyle ilgisi yok. Tüm yetkiler eyaletlerde olacak” dedi. Trump, federal çapta uygulanacak bir kürtaj yasağı getirip getirmeyeceğiyle ilgili soruyuysa yanıtlamadı.

Diğer yandan Biden’ın seçim kampanyası yöneticisi Julie Chavez Rodriguez, Trump’ın açıklamalarına ilişkin “Söyledikleri pek şüpheye yer bırakmıyor. Tekrar seçilirse tüm ülkede geçerli olacak bir kürtaj yasağı getirecek” dedi.

Independent Türkçe, Time, Axios, CNN, Times of Israel

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi