Yabancılara mal satışını düzenleyen yasa komitede görüşülmeye başlandı

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi, Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı bugün yaptığı toplantıda ele aldı.

Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesi bugün saat 09.30’da UBP Milletvekili Komite Başkanı Yasemi Öztürk başkanlığında toplandı.

Komite, gündemindeki “Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar) (Değişiklik) Yasa Tasarısı”nı ele aldığı toplantıda, tasarının genel görüşmesini gerçekleştirdi. Komite, Yasa Tasarısı ile ilgili çalışmalarına bir sonraki toplantısında devam edecek.

Komite toplantısında İçişleri Bakanı Dursun Oğuz da hazır bulundu. Komite toplantısına davetli olarak, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve Tapu ve Kadastro Dairesi’nden yetkililer katılarak konu ile ilgili görüşlerini komiteye sundu.

UBP Milletvekili Komite Başkanı Yasemi Öztürk başkanlığındaki toplantıya, CTP Milletvekili Komite Başkan Vekili Ongun Talat, Komite Üyesi UBP Milletvekilleri Fırtına Karanfil, Hasan Küçük ve CTP Milletvekili Ürün Solyalı katıldı.

Komite toplantısına ayrıca, UBP Milletvekili Emrah Yeşilırmak, CTP Milletvekilleri Tufan Erhürman, Asım Akansoy, Erkut Şahali, Fikri Toros, Doğuş Derya, Filiz Besim, Devrim Barçın, Ceyhun Birinci, Fide Kürşat, Armağan Candan ve Bağımsız Milletvekilleri Ayşegül Baybars ile Jale Refik Rogers katıldı.

Gazetemizin bugün kamuoyuna duyurduğu yasa ile ilgili değişikliklerde öne çıkanlar şöyle:

KKTC’Yİ TANIMAYANLARA 1 ADET
Tasarının son haline göre yabancı gerçek veya tüzel kişiler, Bakanlar Kurulu’ndan izin alarak sadece bir adet taşınmaz mal satın alabilirler. Eğer satın alınacak taşınmaz mal arazi ise bu arazinin yüz ölçümü en fazla 1 dönüm olabilir. Bu 1 dönüm içerisine yalnızca 1 adet konut inşa edilebilir. Eğer satın alınacak taşınmaz mal apartman dairesi ise sadece 1 adet apartman dairesi satın alınabilir.

SADECE TÜRKİYELİLERE 3 ADET
KKTC’yi tanıyan ve KKTC vatandaşlarına aynı hakkı tanıyan devletlerin vatandaşlarına, yabancı gerçek veya tüzel kişilerin, KKTC’de 3 adet apartman dairesi satın alma hakkı tanınabilir. Satın alınacak taşınmaz mal müstakil ev ise bu müstakil evin arazisi en fazla 2,5 dönüm olabilir. Satın alınan müstakil evin arazisine başka bir ev, apartman dairesi veya konut yapılamaz.

YATIRIMA 20 MİLYON EURO ŞARTI
KKTC’de kurulmuş veya kayıtlı şirketlerin hisseleri, ne oranda olursa olsun, yabancı gerçek veya tüzel kişilere ait ise, yatırım amaçlı KKTC’de en fazla 60 dönüm arazi satın alabilirler. KKTC’yi tanıyan ve KKTC vatandaşlarına aynı hakları tanıyan ülkelerin vatandaşlarına ise yapacakları yatırımın büyüklüğüne göre, toplamda en fazla 80 dönüm arazi satın alma izni verebilir.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi