Blinken: “Ateşkes konusunda İsrail Hamas’a olağanüstü cömert bir teklifte bulundu”

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı, "Hamas'ın önünde İsrail'in olağanüstü cömert bir teklifi var ve şu anda Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şey Hamas'tır" dedi.

İsrail-Hamas savaşının başladığı ekim ayından bu yana yedinci Orta Doğu gezisini gerçekleştiren Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, iki taraf arasında bir ateşkes imzalanması konusunda İsrail’in Hamas’a “olağanüstü cömert” bir teklifte bulunduğunu ve Hamas’ın bunu kabul etmesini umduğunu söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da konuşan Amerikan Dışişleri Bakanı, “Hamas’ın önünde İsrail’in olağanüstü cömert bir teklifi var ve şu anda Gazze halkı ile ateşkes arasında duran tek şey Hamas’tır” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu toplantısındaki konuşmasında Hamas’ın “hızlı şekilde karar vermek zorunda” olduğunun da altını çizen Blinken, “Doğru kararı vereceklerini ve dinamikte köklü bir değişiklik yapabileceğimizi umuyorum.” dedi.

İsrail’in kuşatması altındaki Gazze Şeridi’ne insani yardım akışını arttırmak için daha fazlasını yapması gerektiğini ve bu ziyaretinde İsrailli liderlere bu konuda baskı yapılacağını ifade eden Bakan Blinken, Gazze’deki insani felaketi hafifletmenin “en iyi yolunun” Hamas’ın elindeki rehineleri serbest bırakacak bir ateşkes anlaşmasının imzalanması olduğunu sözlerine ekledi.

Mısır, Katar ve ABD tarafından müzakere edilen ve İsrail’in onayladığı teklifleri Hamas şu ana kadar kabul etmedi.

“ANLAŞMA OLMASA DA GAZZE’DE ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLMELİ”
Anlaşma olmasa bile Gazze’deki koşulların iyileştirilmesinin kritik olduğunu da kaydeden Dışişleri Bakanı, “Gazze’deki sivillerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere gerekli adımları atmak için ateşkesi de beklemiyoruz” dedi.

“Son birkaç hafta içinde yeni geçiş kapılarının açılması, Gazze’ye ve Gazze içinde yardım ulaştırma hacminin artması ve önümüzdeki haftalarda açılacak olan ABD deniz koridorunun inşası gibi kaydedilen ilerlemelerin yeterli olmadığını söyleyen ABD diplomasi lider, “Hâlâ Gazze’ye ve çevresine daha fazla yardım ulaştırmamız gerekiyor.” dedi.

Blinken sözlerine şöyle devam etti:
“İnsani yardım çalışanları arasındaki uyumsuzluğu gidermemiz gerekiyor. Daha fazla verimlilik ve daha fazla güvenlik sağlamalıyız ve çatışmasızlık da bunun merkezinde yer alıyor. Son olarak da sadece girdilere değil, etkiye odaklandığımızdan emin olmalıyız.”

Blinken’ın gezisi, Orta Doğu’da yayılan çatışmalarla ilgili endişelerin yeniden arttığı ve İsrail’in Suudilerin ilişkilerin normalleşmesi için öne sürdüğü temel koşullardan biri olan Filistin devletinin kurulmasını reddetmesi nedeniyle umut verici beklentilerin fiilen askıya alındığı bir döneme denk geliyor.

Bu arada Washington, İsrail’i, bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı Gazze’nin güneyindeki Refah kentine yönelik büyük bir askeri operasyona karşı uyarıyor. İsrail henüz böyle bir saldırı başlatmadı, ancak Netanyahu defalarca Hamas’ı yok etmenin tek yolunun bu olduğunu ileri sürerek böyle bir saldırının gerçekleşeceğini dile getirdi.

AP

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi