Abbas: “İsrail’in Refah’a saldırısını sadece ABD durdurabilir”

Filistin Lideri Abbas, İsrail'in Refah'a olası saldırısının 'tarihlerindeki en büyük felaket olacağını' söyleyerek ABD'den bu planı engellemesini istedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail’in Gazze’nin sınır kenti Refah’a saldırmasını ancak ABD’nin durdurabileceğini söyledi. Abbas, birkaç gün içinde gerçekleşmesini beklediği saldırının Filistinlilerin büyük bölümünü bölgeden kaçmaya zorlayabileceğini sözlerine ekledi.

Filistin lideri Abbas Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nun özel bir toplantısında pazar günü konuştu.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de başlayan savaş hakkında konuşan Abbas, “Amerika Birleşik Devletleri’ne İsrail’den Refah saldırısını gerçekleştirmemesini istemesi çağrısında bulunuyoruz. İsrail’in bu suçu işlemesini engelleyebilecek tek ülke Amerika’dır” dedi.

Günleridir “Hamas’ın bölgede kalan birliklerini yok etmeyi hedeflediğini” söyleyerek bölgeye topyekûn bir saldırı başlatmakla tehdit eden İsrail, geçtiğimiz hafta Refah’a yönelik hava saldırılarını arttırdı.

ABD de dahil olmak üzere Batılı ülkeler, yedi aydır Gazze’nin geri kalanının büyük bölümüne düzenlenen saldırılardan kaçan bir milyondan fazla Filistinlinin sığındığı güney kentine saldırmaması için İsrail yönetimine baskı uyguluyor.

“Önümüzdeki birkaç gün içinde İsrail’in Refah’a saldırarak ne yapacağı belli olacak çünkü Gazze’deki tüm Filistinliler orada toplanmış durumda” diyen Abbas, Refah’a yapılacak “küçük bir saldırının” Filistin halkını Gazze şeridini terk etmeye zorlayacağını söyledi.

Abbas, “Filistin halkının tarihindeki en büyük felaket o zaman yaşanacaktır” ifadelerini kullandı.

Filistinlilerin Ürdün ve Mısır’a göç ettirilmesini reddettiğini yineleyen Filistin lideri, İsrail’in Gazze’deki operasyonlarını tamamladıktan sonra Filistinlileri Batı Şeria’dan Ürdün’e göç ettirmeye çalışmasından endişe duyduğunu söyledi.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi