İYİ Parti’de Akşener dönemi kapandı, desteklediği Dervişoğlu kazandı

"İYİ’lerin güneşi batmaz" sloganıyla düzenlenen kurultay, önceden alınan karar gereği seyircisiz yapıldı. Çok adaylı yarış nedeniyle olası gerginliklere karşı salon içinde ve dışında geniş güvenlik önlemi alındı.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden genel başkanlığa aday olmayan ve partililere veda eden partinin kurucu Genel Başkanı Meral Akşener dönemi kapandı. Çekişmeli geçen kurultay yarışında Akşener ve yakın ekibinin desteklediği İzmir Milletvekili ve Grup Başkanı Müsavat Dervişoğlu, yapılan üçüncü tur oylamada partinin ikinci genel başkanı oldu.

İlk iki turda hiçbir adayın salt çoğunluğu sağlayamaması üzerine üçüncü turda sonuçlanan genel başkanlık seçiminde Dervişoğlu, 611 delegenin oyuyla ipi göğüsleyen taraf olurken, karşısında yarışan Koray Aydın 548 oyda kaldı.

31 Mart yerel seçimlerine “hür ve müstakil girme” kararı alan ve umduğu sonucu alamayan İYİ Parti, tarihi kurultaylarından birini gerçekleştirdi.

ATO Congressium’da düzenlenen 5. Olağanüstü Kurultay’da seçim yenilgisinin sorumluluğunu alarak genel başkanlığı bırakma kararı alan Meral Akşener, duygusal bir konuşmayla partililere veda etti.

Kurultay’da genel başkanlık için Meclis Grup Başkanı Koray Aydın, Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, eski Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın ile son anda yeterli imzayı tamamlayabilen parti kurucularından Günay Kodaz yarıştı.

Kurultay’a giden süreçte Dervişoğlu’nun Akşener ve ekibinin desteğini alacağı, Aydın’ın teşkilatlarda güçlü olduğu, Akalın’ın ise gençlerden oy alma potansiyelinin yüksek olduğu yorumu yapılıyordu.

Ancak çok hızla kurultay yapılması nedeniyle hiçbir adayın delegelerin ve partililerin içine sinmediği yorumları da yapılıyordu. Bu durum kurultaydaki genel başkanlık yarışına da yansıdı. İlk iki turda hiçbir aday salt çoğunluğu sağlayamadı ve seçim yarışı ancak üçüncü turda tamamlanabildi.

İLK TURDA AYDIN YARIŞI ÖNDE BİTİRDİ
İYİ Parti tüzüğü gereği genel başkan seçilmek için adayların ilk iki turda delegelerin salt çoğunluğunun oyunu alması gerekiyor.

Toplam 1302 delegesi bulunan İYİ Parti kurultayında yapılan ilk tur oylamada 1178 delege oy kullandı, 7 oy geçersiz sayıldı.

İlk turu Aydın 472 oyla önde tamamlarken, onu 370 oyla Dervişoğlu, 327 oyla Akalın ve 2 oyla Kodaz takip etti.

İKİNCİ TURDA DENGELER DEĞİŞTİ: AKALIN ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ, DERVİŞOĞLU ÖNE GEÇTİ
İkinci tura geçildiğinde ise Tolga Akalın adaylıktan çekildi.

Kurultay öncesinde kulislerde Akalın’ın Dervişoğlu lehine adaylıktan çekileceği konuşuluyordu. Ancak Akalın, adaylıktan çekildikten sonra kendisini destekleyen delegeleri serbest bıraktığını ve kararı “delegelerin ferasetine bıraktığını” duyurdu.
1158 delegenin oy kullandığı ikinci turda 6 oy geçersiz sayıldı.

İkinci turda Dervişoğlu 570 oy alırken, Koray Aydın’ın oyları 565’e geriledi. Günay Kodaz ise 3 oyda kaldı ve üçüncü tura kalamadı. Adaylıktan çekilen Tolga Akalın’a ise 15 oy çıktı.

ÜÇÜNCÜ TURDA İPİ DERVİŞOĞLU GÖĞÜSLEDİ
Üçüncü tura Aydın ve Dervişoğlu kalırken, Günay Kodaz, ikinci turda kendisine oy veren 3 delegeye, Koray Aydın’a oy vermesi çağrısı yaptı.

Yapılan üçüncü tur oylamada Koray Aydın 548 delegenin oyunu alırken, oylarını 611’e yükselten Dervişoğlu, İYİ Parti’nin ikinci genel başkanı oldu.

İkinci ve üçüncü tur sonuçları, Tolga Akalın’ı destekleyen delegenin, ikinci turda Müsavat Dervişoğlu’na yöneldiğini de ortaya koydu.

KURULTAY’DA NELER YAŞANDI?
“İYİ’lerin güneşi batmaz” sloganıyla düzenlenen kurultay, önceden alınan karar gereği seyircisiz yapıldı. Ancak, delegelerin ve adayların misafirlerinin katılımına izin verildiği için salonun önemli bir bölümü doldu.

Çok adaylı yarış nedeniyle olası gerginliklere karşı salon içinde ve dışında geniş güvenlik önlemi alındı.

Genel başkanlık için kıyasıya yarış yaşanan kurultay, adaylar ve divan başkanlığının da çağrıları doğrultusunda sakin ve gerilim yaşanmadan tamamlandı.

Adayların uzlaşısı ile Genel Başkan Yardımcısı Şükrü Kuleyn’in Divan Başkanlığı’nı üstlediği kurultayda, Akşener’in vedasının hüznü ve Akşener sonrası partinin nasıl yol alacağının tedirginliği vardı.

Kurultay başladığında da “kazanacak aday” konusunda kafalar karışıktı. Adayların konuşmalarını tamamlamasının ardından Koray Aydın’ın ilk turu önde bitireceği tahminleri çoğunluktaydı, ancak Tolga Akalın’ın ikinci turda adaylıktan çekilmesi, dengeleri değiştirdi.

“EZELDEN EBEDE LİDERİMİZ”
Öğle saatlerine doğru başlayan kurultayda salona ilk gelen aday Müsavat Dervişoğlu’ydu.

“İyilerin umudu, birleştirici gücü Dervişoğlu” anonsu ile salona giren Dervişoğlu’nun ardından Akşener, “Ezelden ebede liderimiz” anonsuyla partililerin alkış ve tezahüratlarıyla salona girdi.

Akalın, “Bozkurt Tolga” tezahüratları arasında giriş yaparken, onu “İYİ’ler kol kola Koray Aydın’la” sloganı eşliğinde salona giren Aydın izledi.

Adayların salona girişinden sonra ise bir partili, “Tek aday istiyoruz, birleşin” çağrısı yaptı.

AKŞENER: BEDEL ÖDEME SIRASINDA EN ÖNDE KARŞINIZDAYIM
Divan başkanlığı seçiminin ardından Akşener döneminin özeti niteliğinde bir sinevizyon gösterisi yapıldı. Sinevizyon gösterisi sırasında duygulandığı görülen Akşener, daha sonra son kez genel başkan olarak kürsüye çıktı.

Konuşmasına, “Bugün emaneti devretme günü” diye başlayan ve “karşınızda bu kürsüden son kez konuşuyorum” diyen Akşener, genel başkanlığı boyunca izlediği politikalara sahip çıkarken, aldığı riskler karşısında “bedel ödemekten de kaçınmadığını” vurguladı.

Akşener yerel seçimlere “hür ve müstakil girme” kararı ile risk aldıklarının farkında olduğunu belirterek, “bedeli de üstlendiğine” vurgu yaptı ve şöyle konuştu:

“Bugüne kadar olduğu gibi bugün de sadece söz söyleme sırasında değil bedel ödeme sırasında en önde karşınızda duruyorum. (…) Bugün üzerime düşen her şeyi yapmış olmanın huzuruyla son kez karşınızdayım. Hiçbir hesaba, hiçbir pazarlığa, hiçbir sahtekarlığa girmeden, milletin sesini duyurmuş olmanın mutluluğuyla son kez karşınızdayım. İYİ Parti’yi kurduğumuz ilk günkü gibi bir an bile pes etmeden mücadele etmiş olmanın gönül rahatlığıyla son kez karşınızdayım.”

Akşener, “Benden bir ev, bir yuva istediniz, ben de sizlere yuva yaptım. Bu evi artık ayakta siz tutacaksınız” sözleriyle partisini yeni kadrolara bıraktı.

Partililere veda eden ve “Allahaısmarladık” diye kürsüden inen Akşener, “Hatıran yeter” şarkısıyla uğurlanırken, bazı partilerin gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Konuşmasından sonra salondan ayrılan Akşener, oy kullanmaya geldikten sonra da tekrar ayrıldı.

ADAYLARDAN BİRLİK MESAJI
Akşener’in ardından delegelerin yeterli imzasını alan Koray Aydın, Müsavat Dervişoğlu, Tolga Akalın ve Günay Kodaz resmen aday oldular.

Adayların konuşmasında, parti içi “birlik, bütünlük” ve iktidarla mücadele vurgusu vardı.

Delegeden en çok alkış alan da adayların bu vurguları öne çıkardığı bölümler oldu.

DERVİŞOĞLU: BANA FIRSAT TANIYIN, ERDOĞAN’LA HESAPLAŞMAK İSTİYORUM
Kürsüye gelen ilk aday Müsavat Dervişoğlu oldu.

Akşener’in aday olmama kararını anımsatan Dervişoğlu, Aydın ve Akalın’la “ağabey, kardeş” ilişkileri olduğunu vurguladı.
Partiyi kolay günlerin beklemediğini belirten Dervişoğlu, “Sadece kongre yapmayacağız, bu kongre ile İYİ Parti’nin yaralarını saracağız” görüşünü dile getirdi.

İYİ Parti’yi iktidara taşıma sözü veren Dervişoğlu, iktidar politikalarından hesap sormak için genel başkanlık yetkisi istedi:
“Sizlere yalvarıyorum, Allah rızası için diyorum, bana bir fırsat tanıyın, Türkiye’nin meydanlarında Tayyip Erdoğan’la hesaplaşmak istiyorum. Bana o gücü verin, o desteği verin, benden esirgemeyin. Bakınız söylüyorum, İYİ Parti, siyaseten milletin gönlünde hala bir umut merkezi. Biz el ele, gönül gönüle olursak, bütün bunları layıkıyla yerine getiririz.”

AKALIN: YENİ BİR DÖNEM AÇIYORUZ
Parti içinde ağırlıklı olarak gençlerden destek alan Tolga Akalın ise en çok “milliyeçilik” ifadesini kullanan isimdi.

“Milliyetçi demokratlar”la partiyi iktidara taşıma hedefi koyan Akalın, “Bugün eski Türkiye’nin, yani Tayyip Erdoğan iktidarının son günü. Bugün iktidar yoluna girişimizin ilk günü. Elbette bu yürüyüşte Türk yurtseverleri, Türk demokratları ve samimi muhafazakarlarla omuz omuza yeni bir dönemi açıyoruz” sözleriyle partililerden destek istedi.

KORAY AYDIN: TUTUN ELLERİMDEN EĞİK BAŞLARI YUKARI KALDIRALIM
Kurultay salonunda delegelerden ve partlilerden en çok destek ve alkış alan isim ise Koray Aydın oldu.

Partinin kurucu teşkilat başkanı olan Aydın, genel başkan seçilmesi halinde “1 milyon üye” hedefi koydu, partide kadın ve gençlik kollarını hayata geçireceğini, çeşitli nedenlerle partiden istifa edenleri yeniden partiye davet edeceğini söyledi.

İktidarı sert sözlerle eleştiren Aydın, “Bu iktidar ve eseri olan bu ucube sistem, ülkeyi pek çok büyük beka sorunuyla karşı karşıya bıraktı. Türkiye’yi bu iktidara mahkum bırakmayacağız. Bu iktidarı Türk milletinin yakasından söküp atacağız” görüşünü dile getirdi.

Akşener’in aday olmamama kararınının partiyi “sarstığına” işaret eden Aydın, “Bu sarsıntıyı en az hasarla atlatabilmek için bir durum muhasebesi yapmamız elzemdir, kaçınılmazdır” görüşünü dile getirdi.

MHP’de başlayan siyasi hayatını özetleyen Aydın, kendisine biçtiği görevi “Rahmetli Türkeş beyden ne gördüysem odur” diye özetledi.

Aydın sözlerini, “Kardeşlerim. İşte bu yolda tutun ellerimden, eğik başları yukarı kaldıralım. Tutun ellerimden, İYİ Parti’yi ayağa kaldıralım. Tutun ellerimden, Türkiye’yi ayağa kaldıralım” diye tamamladı.

Genel Başkanlık seçiminin tamamlanmasının ardından, kurultayda partinin en üst yönetim organı olan Genel İdare Kurulu seçimine geçildi.

BBC Türkçe

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi