Kabin görevlisiydi, Japon Havayolları’nın yeni patronu oldu

Japan Airlines (JAL) yeni patronu olarak Mitsuko Tottori'yi duyurdu. Ancak Tottori'nin ataması ülkede bir şok dalgası yarattı çünkü havayolu şirketinin ilk kadın patronu olan Tottori aynı zamanda da kariyerine kabin ekibi üyesi olarak başlamıştı.

Mitsuko Tottori, Ocak ayında Japan Airlines’ın yeni patronu olarak atandığında, ülkenin kurumsal sektöründe bir şok dalgası yarattı. Tottori sadece havayolu şirketinin ilk kadın patronu olmakla kalmamış, aynı zamanda kariyerine kabin ekibi üyesi olarak başlamıştı.

Tottori, genelde en üst düzey görevlere atanan seçkin işadamları grubundan değildi. Bu görevi yürüten son 10 erkekten yedisi ülkenin en iyi üniversitelerinde eğitim görmüştü. Tottori ise çok daha az prestijli ve yalnızca kadınlara özel bir yüksekokuldan mezundu.

“BU KADAR İLGİ GÖRMEYİ BEKLEMİYORDUM”
Tottori, “Kendimi ilk kadın ya da ilk eski uçuş görevlisi olarak görmüyorum. Bir birey olarak hareket etmek istiyorum, bu yüzden bu kadar ilgi görmeyi beklemiyordum. Ancak halkın ya da çalışanlarımızın beni böyle görmediğinin de farkındayım” dedi.

Ataması, JAL’ın uçuş görevlilerinin, iniş sırasında sahil güvenlik uçağıyla çarpışan bir uçaktaki yolcuları başarılı bir şekilde tahliye etmesinden sadece iki hafta sonra gerçekleşti.

Japan Airlines’ın 516 sefer sayılı uçağı Tokyo’nun Haneda havaalanındaki pistte çarpıştıktan sonra alevler içinde kaldı.

Sahil güvenlik uçağındaki altı mürettebattan beşi öldü ve kaptan yaralandı. Ancak çarpışmadan birkaç dakika sonra Airbus A350-900 uçağında bulunan 379 kişinin tamamı güvenli bir şekilde kurtulmuştu. Havayolu şirketinin uçuş görevlilerinin sıkı eğitimi bir anda gündeme oturdu.

JAL’ın en üst düzey görevine atanması sürpriz olsa da JAL, 2010 yılında ülkenin finans sektörü dışındaki en büyük kurumsal iflasıyla iflas etmesinden bu yana hızla değişti. Havayolu, devlet destekli büyük mali destek sayesinde uçmaya devam etmeyi başardı ve işletme yeni bir yönetim kurulu ve yönetim ile kapsamlı bir yeniden yapılanma geçirdi.

Tottori, “Bu sadece şirket liderlerinin zihniyetiyle ilgili değil, aynı zamanda kadınların yönetici olmak için kendilerine güvenmeleri de önemli. Umarım benim atanmam diğer kadınları daha önce denemekten korktukları şeyleri denemeye teşvik eder” dedi.

T24

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi