ABD üniversitelerinde Gazze eylemleri ülke geneline yayıldı

Columbia Üniversitesi'nde geçtiğimiz hafta 100'den fazla göstericinin gözaltına alınmasının ardından, İsrail-Hamas savaşıyla ilgili öğrenci protestoları ülke genelindeki diğer üniversitelere yayıldı.

Öğrenciler, üniversitelerin İsrail’in Gazze’deki saldırılarını destekleyen tüm şirketlerle ilişkilerini sonlandırmasını istiyor.

Öğrenciler, üniversitelerin İsrail’in Gazze’deki saldırılarını destekleyen tüm şirketlerle ve bazı durumlarda bizzat İsrail’le ilişkilerini sonlandırmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

Gruplar büyük ölçüde bağımsız hareket ediyor, ancak öğrenciler diğer üniversitelerdeki akranlarından ilham aldıklarını söylüyor.

Son günlerde kampüslerinde büyük protestolara sahne olan üniversitelerden bazıları:

Columbia Üniversitesi
Filistin yanlısı öğrenci protestocular geçen hafta New York’taki elit üniversitede bir çadır kampı kurdular. Polis ilk olarak 100’den fazla protestocuyu tutukladığı 18 Nisan’da kampı dağıtmaya çalıştı. Ancak bu hareket geri tepti ve düğer üniversitlerdeki protestoları tetikledi. Columbia’daki protestocular da yeniden toplanarak çadır kampını yeniden kurdu.

Üniversite yetkilileri çarşamba günü yaptıkları açıklamada, protestocuların bölgeyi boşaltması için verilen süreyi uzattıklarını söyledi. Göstericilerin önemli sayıda çadırı kaldırmayı taahhüt ettiklerini ve kampta yalnızca öğrencilerin kalması konusunda anlaştıklarını söylediler. Ayrıca ayrımcı dilin veya taciz edici mesajların yasaklanması konusunda da anlaştılar.

Columbia sözcüsü Ben Chang perşembe günü öğrenci protestocularla görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Üniversite liderlerinin görüşmelerin göstericilerin kampı kaldırmasına yol açmasını umduklarını, ancak aksi takdirde Columbia’nın başka seçenekleri değerlendirmek zorunda kalacağını söyledi.

Kızı geçen hafta Columbia’da gözaltına alınanlar arasında yer alan ABD Temsilcisi İlhan Omar, perşembe günü kampüsü ziyaret ederek protestocularla buluştu. Sosyal medya hesabından Omar “Cesaretlerine hayran kaldım” yorumunu yaptı.

Güney Kaliforniya Üniversitesi
Güney Kaliforniya Üniversitesi, kampüsteki protestolar nedeniyle ana mezuniyet törenini iptal etti. Üniversite, güvenlik kaygılarını gerekçe göstererek okul birincisi olan Filistin yanlısı öğrencinin mezuniyet konuşmasını daha önce iptal etmişti. Los Angeles Polisi, çarşamba gecesi üniversitedeki bir protesto sırasında izinsiz giriş iddiasıyla 90’dan fazla kişinin gözaltına alındığını söyledi. Ölümcül silahla saldırıda bulunduğu iddia edilen bir kişi tutuklandı.

Üniversite çarşamba günü kampüsü kapattığını ve polisin ayrılmayan kişileri tutuklayacağını söyledi.
Günün erken saatlerinde polis birkaç çadırı kaldırdı, fakat öğrencilerin çadırları geri kurma konusundaki ısrarı sonrası geri çekildi. Gösteriler sırasında polis bir adamı gözaltına aldı ve polis aracına bindirdi. Kalabalık, aracın etrafını sararak “Bırakın gitsin” sloganları attı ve memurlar sonunda protestocuyu serbest bıraktı.

Austin Teksas Üniversitesi
Austin’deki Teksas Üniversitesi kampüsünde, polis ve eyalet askerleri çevik kuvvet teçhizatıyla müdahalesi sonrası onlarca kişiyi gözaltına aldı ve yüzlerce öğrenciyi okulun ana bahçesinin dışına çıkmaya zorladı.

Perşembe günü, üniversite yetkilileri kampüs barikatlarını geri çekti ve okulun ikonik saat kulesinin altındaki ana meydanda öğrencilerin ve bazı öğretim üyelerinin katıldığı başka bir gösteriye izin verdi. Grup aynı zamanda çarşamba günkü tutuklamaları da protesto etti.

Üniversite Rektörü Jay Hartzell perşembe günü yaptığı açıklamada, çarşamba günü tutuklanan 55 kişiden 26’sının üniversiteyle hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

George Washington Üniversitesi
George Washington Üniversitesi’ndeki yaklaşık 50 öğrenci perşembe günü okulun Üniversite Bahçesi’nde bir çadır kampı kurdu.
Washington DC merkezli okuldaki protesto, göstericilerin Filistin bayraklarını sallaması, davul çalması ve slogan atmasıyla sabaha kadar istikrarlı bir şekilde büyüdü. Günün ilerleyen saatlerinde Georgetown Üniversitesi öğrencileri ve profesörlerinden oluşan bir grup ayrı bir protesto yürüyüşünü düzenleyerek George Washington kampüsüne doğru yürüdü ve oradaki protestoculara katıldı.

Kampın kenarlarında çok sayıda polis olmasına rağmen ciddi bir olay yaşanmadı. Sosyal medyada çıkan haberlere göre, İsrail bayrağı sallayan İsrail yanlısı bir protestocu, protestonun ortasından geçmeye çalıştı ancak polis tarafından uzaklaştırıldı.
Protestocular, üniversitenin İsrail’le tüm ilişkilerini kesmesini ve önde gelen Filistin yanlısı öğrenci grubuna yönelik uzaklaştırma cezasının kaldırılmasını talep ediyor.

Üniversite, gürültü nedeniyle kampın yanındaki binada yapılması planlanan hukuk fakültesi finallerini başka bir binaya taşıdı.
Üniversite, barışçıl gösterilere izin verildiğini ancak üniversiteyle bağlantısı olmayan kişilerin kampüste protesto yapmasına ve üniversite arazisinde gece kamplarına izin verilmediğini söyledi.

Harvard Üniversitesi
Protestoların önünü kesmeye çalışan Harvard Üniversitesi, pazartesi günkü derslerden önce ünlü Harvard Bahçesi’nin kapılarının çoğunu kilitledi ve sadece okul kimliğine sahip olanların girişine izin verdi.

Okul ayrıca kampüste izinsiz çadır veya masa kurulmasına karşı uyaran tabelalar astı. Bu çabalar, üniversitenin Harvard Lisans Filistin Dayanışma Komitesi’ni askıya almasına karşı düzenlenen mitingin ardından protestocuların 14 çadırlı bir kamp kurmasını engellemedi.

Kaliforniya Eyalet Politeknik Üniversitesi, Humboldt
Kuzey Kaliforniya’daki üniversitede protestocular pazartesi günü akademik ve idari binaya girişleri engellemek için mobilyalar, çadırlar, zincirler kullandı. Çevik kuvvet polisinin binanın girişinde müdahale etmeden önce protestocular “Sizden korkmuyoruz” sloganı attı.

Üniversite yetkilileri, öğretimin uzaktan devam edeceğini söyleyerek bu hafta sonuna kadar kampüsü kapattı. Salı günü yaptıkları açıklamada, öğrencilerin ikinci bir binayı işgal ettiğini ve üç öğrencinin tutuklandığını söyledi. Çarşamba günü yetkililer, işgal edilen binalardan birinde öğrenci olmayan kimliği belirsiz bazı kişilerin de bulunduğunu söyledi.

Perşembe günü üniversite, protestocuların kampüsteki iki binayı işgal etmeye devam ettiğini ve kampüsün pazar gününden sonra kapalı tutulması da dahil olmak üzere acil durum planları yaptığını söyledi. Günün ilerleyen saatlerinde öğretim üyeleri protestocularla bir araya gelerek bir çözüm üzerinde pazarlık yapmaya çalıştı.

Emerson Koleji
Boston Polisi perşembe günü yaptığı açıklamada, Emerson Koleji’ndeki bir kampta 108 kişinin tutuklandığını söyledi. Polis, dört memurun hafif yaralar aldığını söyledi.
Salı günü, yaklaşık 80 öğrenci ve diğer destekçiler Boston şehir merkezindeki kampüsün kalabalık bir avlusunu işgal etti. Üniversite yetkilileri çarşamba günü öğrencileri bazı protestocuların geçiş hakkını engelleme, yangın musluklarını kapatmak ve gürültü yasalarını ihlal etmek de dahil olmak üzere şehir kurallarını ihlal ettiği konusunda uyardı.
Okul, bazı protestocuların çadır kurduğu sokağın belediyeye ait olduğunu söyledi ve Boston polisi, yakında kolluk kuvvetlerinin müdahale edeceği konusunda uyardı. Kolej, yetkililerin bazı protestocuların “İsrail’in Yahudi destekçilerine yönelik hedefli taciz ve gözdağı” uyguladığına dair güvenilir raporlar almasının ardından kampüs polisinin öğrencilere eskort hizmetleri sunduğunu söyledi.

New York Üniversitesi
New York Üniversitesi’nde öğrenciler tarafından kurulan kampta bu hafta başında yüzlerce protestocu yer aldı. Polis çarşamba günü 133 protestocunun gözaltına alındığını söyledi. Hepsinin, usulsüz davranış suçlamasıyla mahkemeye çıkarılmak üzere celp verilerek serbest bırakıldığını söylediler.

Emory Üniversitesi
Atlanta polisi ve Georgia eyaleti polisleri Emory Üniversitesi’nin avlusunda bir kampı dağıttı.
Emory sözcüsü Laura Diamond’a göre, üniversite polisi perşembe sabahı erken saatlerde çadır kuran birkaç düzine göstericiye ayrılma emri vermişti. Associated Press’e gönderdiği bir e-postada grubun özel okula “izinsiz girdiğini” söyledi.

Protestocular Filistinlileri destekleyen ve Atlanta’da inşa edilen bir kamu güvenliği eğitim merkezine karşı çıkan sloganlar atarken, polis memurlarından oluşan uzun bir sıra yaklaşık üç düzine çadırın bulunduğu kamp alanını çevreledi.
Emory’nin kamu güvenliğinden sorumlu başkan yardımcısı Cheryl Elliott, perşembe gecesi yaptığı açıklamada, 20’si üniversite topluluğundan olmak üzere 28 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

Kuzeybatı Üniversitesi
Kuzeybatı Üniversitesi perşembe sabahı öğrenci disiplin kurallarını değiştirerek Chicago şehri dışındaki kampüsünde çadır kurmmayı yasakladı.

Aralarında “Barış İçin Yahudi Sesi” ve “Filistin’deki Adalet için Eğitimciler”in de bulunduğu gruplar, Evanston kampüsündeki kampın “Filistin halkına desteğini göstermek isteyenler için güvenli bir alan” olduğunu söyledi. Öğrenciler üniversitenin İsrail ile ilişkili şirketlerdeki yatırımlarını sonlandırmasını istiyor.

Yale Üniversitesi
Yale Üniversitesi’nde protestolar, Beinecke Plaza’da birkaç gün kamp yapan 44’ü öğrenci olmak üzere 48 kişinin izinsiz girişle suçlanması ve gözaltına alınması sonrası gözle görülür şekilde azaldı.
Connecticut merkezli okuldaki dönem derslerinin 2-8 Mayıs tarihlerindeki final sınavlarıyla birlikte cuma günü sona ermesi planlanıyor.

Moda Teknolojisi Enstitüsü
Onlarca protestocu perşembe günü New York Eyalet Üniversitesi sisteminin bir parçası olan Moda Teknolojisi Enstitüsü’nde çadır kurdu ve bir binayı işgal etti. Binanın dışındaki diğer protestocular ise pankartlar ve Filistin bayrakları taşıdı.

New York Şehir Koleji
Harlem’deki New York Şehir Koleji’nde öğrenciler bir kamp kurdu. Perşembe akşamı, New York polisü ve kampüs güvenlik görevlileri protestocularla karşı karşıya geldi. Ancak el ele tutuşan ve polisin yollarını kesen protestocuların kalabalıklaşması nedeniyle memurlar alkışlar arasında kamptan geri çekildiAP.

Indiana Üniversitesi Bloomington
Perşembe öğleden sonra Indiana Üniversitesi Bloomington’da kol kola giren protestoculara kalkan ve coplarla saldıran polis, 33 kişiyi gözaltına aldı. Polis, gözaltıları kampüste kamp kurulmasının ardından gerçekleştirdi.
Sosyal medyada yayınlanan videolar, gözaltıların ardından protestonun devam ettiğini gösterdi.

Michigan Eyalet Üniversitesi Doğu Lansing Kampüsü
Perşembe günü erken saatlerde Michigan Eyalet Üniversitesi’nin East Lansing kampüsünde çadırlar kurulmaya başlandı. Öğleden sonra geç saatlerde yaklaşık 30 çadır kuruldu ve yaklaşık 100 öğrenci kampüs merkezinin yakınında toplandı.
Michigan Eyaletinin yeni başkanı Kevin Guskiewicz de günün erken saatlerinde protestocularla konuşmak için kampa uğradı.

Connecticut Üniversitesi
Polis Perşembe günü Connecticut Üniversitesi’nde öğrencilerin kamp kurmasının ardından bir protestocuyu gözaltına aldı ve çadırları dağıttı.

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi