Edward Said’in kızı Najla Said, Columbia Üniversitesi’ndeki protestoları değerlendirdi: “Derin bir hayal kırıklığı”

"Protestocuların 'Yahudi karşıtlığıyla' suçlanmaları, öğrencilerin gözünü korkutmaya yönelik bir girişim."

Filistinli ve Amerikalı akademisyen ve siyasal aktivist Edward Said’in kızı Najla Said, Columbia Üniversitesi’nin, Filistin destekçisi öğrencilerin protestolarına verdiği tepkiden dolayı “hayal kırıklığına” uğradığını söyledi.

Najla Said, Columbia Üniversitesi’nde Filistin destekçisi öğrencilerin, okulun Filistin işgalini ve Gazze’deki soykırımı destekleyen şirketlere süren finansal yatırımlarını protesto etmesine ilişkin konuştu.

Babasının hayatta olsaydı Columbia öğrencileriyle “son derece gurur” duyacağını söyleyen Said, “(Babam) Muhtemelen Columbia Üniversitesi Rektörü Minouche Shafik’le konuşup durumun bu hale gelmemesi için çabalardı. Bu da çok üzücü çünkü keşke burada olsaydı diyorum” şeklinde konuştu.

Said, “Birçok insan gibi ben de Columbia yönetimi konusunda derin bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Bu işin nereye varacağından emin değilim. Konunun şu ana kadar ele alınma şekli beni çok şaşırttı. Bu denli agresif ele alınmaya devam ederse şaşırmam” ifadelerini kullandı.

Protestoya ilişkin görüntülerin kendisini çok duygulandırdığını ve gösterilere katılmaya karar verdiğini belirten Said, “Olağanüstüydü. Çoğu elinde babamın kitabını tutuyordu. Filistin’le ilgili kısmın sayfaları katlanmıştı. (Öğrenciler) İnanılmaz güçlüler ve çok gençler” dedi.

Protestoların en başından itibaren “sakin ve barışçıl” olduğuna dikkati çeken Said, ABD Kongresinden iki senatörün Ulusal Muhafız birliklerinin kullanılması çağrısının “absürt” olduğunu ifade etti.

Protestolara katılan öğrencilere normal bir ABD vatandaşına davranılması gerektiği gibi davranılmadığını belirten Said, “Emin olmamakla birlikte durumun sakinleşeceğini umuyorum ancak medya ve bazı kuruluşların bu durumu körüklemesinden endişeliyim” dedi.

YAHUDİ KARŞITLIĞI SUÇLAMALARI
Said, protestocuların “Yahudi karşıtlığıyla” suçlanmasına ilişkin, bunun öğrencilerin gözünü korkutmaya yönelik bir girişim olduğunu söyledi.

Protestocuların arasında çok sayıda Yahudi öğrencinin bulunduğunu belirten Said, “(Öğrenciler) Dikkatleri Gazze’ye çekmeye çalışıyor, kendilerine ya da başka bir şeye değil. Bunu insan hakları ve Filistin halkı için yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

Said, “Yahudi karşıtlığı kavramı, arkasında herhangi bir dayanak olmadan kullanıldığında anlamını yitiriyor ve gerçekten var olan Yahudi karşıtlığından muzdarip insanlara zarar veriyor” diye konuştu.

“BABAM ÖĞRENCİLERLE GURUR DUYARDI”
Babasının vefat etmeden önce internetin Filistin konusunda büyük fark yaratacağını ve insanların farklı kaynaklara ulaşma imkanının olacağını öngördüğünü ifade eden Said, “(Babam) Çok mutlu olurdu ve bu öğrencilerle gurur duyardı” dedi.

Said, “(Öğrencilerin) eğitim aldığını ve bu eğitimi kullandıklarını belirtmek istiyorum. Babamın ve diğer insanların çalışmaları; tarih, edebiyat, sanat ve tüm bu alanları okuma biçimlerimizi böyle değiştirdi” açıklamasında bulundu.

“ABD’NİN GAZZE POLİTİKASI HAYAL KIRIKLIĞI”
ABD Başkanı Joe Biden’ın Gazze politikasına ilişkin de görüşlerini ifade eden Said, ABD’nin “ne olursa olsun” İsrail’i desteklediğinin farkında olduğunu ancak yine de “çok hayal kırıklığına” uğradığını belirtti.

Lübnan’da olduğu sırada İsrail tarafından bombalandığı zamanı anlatan Said, “Parasını ödediğim bombalar tarafından hedef alındığım hissini yaşamıştım, bu çok berbat ve korkunçtu” dedi.

“BİDEN’IN EMPATİSİNİN SADECE FİLİSTİNLİ OLMAYANLAR İÇİN GEÇERLİ OLMASI İNCİTİCİ”
Said, “İnsanlar, çoğu zaman Biden’ın çok empati yapan birisi olduğunu söylüyor. Empatisinin sadece Filistinli olmayanlar için geçerli olmasının ne kadar incitici olduğunu anlatamam” ifadelerini kullandı.

Yaptıkları yüzünden Biden yönetimini affetmeyeceğinin altını çizen Said, “Bu berbat, açık açık yapılıyor ve çok incitici. Tam bir hayal kırıklığı” diye konuştu.

AA

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi