Belarus: Rusya ve Ukrayna arasında barış koşulları olgunlaştı, İstanbul Anlaşması müzakereler için çıkış noktası olabilir

Lukaşenko, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda cephede bir tıkanıklık yaşandığını ve barış görüşmeleri için gerekli koşulların olgunlaştığını söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya ve Ukrayna arasındaki barış koşullarının olgunlaştığını ve İstanbul Anlaşması’nın müzakereler için çıkış noktası olabileceğini düşündüğünü söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda cephede bir tıkanıklık yaşandığını ve barış görüşmeleri için gerekli koşulların olgunlaştığını söyledi.

Lukaşenko, İstanbul’da Rusya ve Ukrayna arasında imzalanan Tahıl Anlaşması’nın iyi bir başlangıç noktası olabileceğini belirtti.

Rusya’nın, Batı’nın eylemlerine nükleer ile karşılık vermesi halinde ‘kıyamet kopacağını’ söyleyen Lukaşenko, “Batı sürekli Belarus üzerinde keşif uçuşları yapıyor. Her hafta sınırlarımızda 50 civarı casus uçağı tespit ediyoruz” dedi.

Savaşa hazır birkaç taburun Rusya’ya yakın bir kent olan Vitebsk’ten sınıra gönderildiğini söyleyen Lukaşenko, Polonya’nın Belarus’tan agresif eylemler beklememesi gerektiğini belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en büyük müttefiklerinden biri olan Lukaşenko’nun barış görüşmelerini işaret etmesi kritik önem taşırken, Rusya’dan bugün, “İsviçre’de Rusya’sız gerçekleştirilecek olan barış görüşmeleri anlamsız ve saçmalık” açıklaması gelmişti.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi