Araştırma: Yapay zeka, yüzlerden siyasi eğilimleri tahmin edebiliyor

Uzmanlar, yüz tanıma teknolojilerinin mahremiyete yönelik ciddi tehdit oluşturduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Araştırmacılar, yapay zekanın yüz görüntülerine dayanarak bir kişinin siyasi yönelimini tahmin etmede başarılı olabileceğini ortaya koydu.

Uzmanlar, yüz tanıma teknolojilerinin “daha önce düşünülenden daha tehdit edici” olduğu ve “mahremiyete yönelik ciddi zorluklar” oluşturduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

American Psychologist dergisinde yayınlanan çalışma, bir algoritmanın kişinin siyasi görüşlerini doğru tahmin etme becerisinin “iş görüşmelerinin iş başarısını tahmin etmesiyle aynı düzeyde” olduğunu savunuyor.

Çalışma kapsamında 591 katılımcı bir siyasi yönelim anketi doldurdu ve yapay zeka bu yanıtları bir veritabanıyla karşılaştırdı.

Araştırmanın başyazarı Michal Kosinski, Fox News Digital’e bulguların yüz tanıma teknolojisi hakkında “uyarı” olduğunu söyledi.

“Algoritmaların milyonlarca insana çok hızlı ve ucuz bir şekilde kolayca uygulanabileceğini” belirten Kosinski, “Bence insanlar sadece bir fotoğraf koyarak ne kadar çok şeyi ifşa ettiklerinin farkında değiller” dedi.

Stanford Üniversitesi İşletme Enstitüsü’nde örgütsel davranış alanında doçent olan Kosinski, “İnsanların cinsel yönelimlerinin, siyasi yönelimlerinin, dini görüşlerinin korunması gerektiğini biliyoruz. Geçmişte herhangi birinin Facebook hesabına girip örneğin siyasi görüşlerini, beğenilerini, takip ettikleri sayfaları görebiliyordunuz. Ancak yıllar önce Facebook bunu kapattı.” diye konuştu.

Kosinski, “Facebook size fotoğrafları gösteriyor ve çalışmamızın gösterdiği şey, bunun aslında bir dereceye kadar size siyasi yöneliminin ne olduğunu söylemekle eşdeğer olduğudur” dedi.

“KİŞİSEL MAHREMİYETE YÖNELİK POTANSİYEL RİSK”
Çalışma için katılımcıların görüntüleri kontrollü bir şekilde toplandı. Katılımcılar “siyah bir tişört giydi. Tüm mücevherlerini çıkardı ve gerekirse yüzlerini de tıraş ettiler. Saçları, saç bandı kullanılarak geriye doğru çekildi.” Ardından yüz tanıma algoritması VGGFace2 görüntüleri inceledi.

Yazarlar, bulgularının “akademisyenlerin, kamuoyunun ve politika yapıcıların yüz tanıma teknolojisinin kişisel mahremiyete yönelik potansiyel risklerini fark etmeleri ve ele almalarının aciliyetinin” altını çizdi.

Çalışmada, “Bulgularımız yaygın biyometrik gözetim teknolojilerinin daha önce düşünülenden daha tehdit edici olduğunu göstermektedir” şeklinde uyarıda bulunuldu.

AKEL

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi