Aldığı sahte diplomayı Eğitim Bakanlığı ve TC Elçiliğine onaylattı

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında tutuklanan Türk Havayolları eski çalışanı Bengü Gazitepe, 28 Ağustos 2023 tarihinde aldığı diplomayı TC Elçiliği ve Milli Eğitim Bakanlığına vererek, onay aldı.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nde (KSTÜ) sahte diploma alan Türk Havayolları eski çalışanı Bengü Gazitepe teminat talebiyle Lefkoşa’da mahkemeye çıkarıldı.

Mahkemede mesele ile ilgili olguları Polis memuru Emre Ertit aktardı.

Ertit, zanlının 30 Eylül 2029 tarihinde okula kayıt yaptırmış gibi gösterildiğini ancak sistemden yapılan araştırmada kaydının 5 Haziran 2023’te yapıldığını, 19 Haziran 2023 tarihinde ders girişi yapıldığını ve aynı gün 4 yıllık psikoloji fakültesinden mezun edilerek, diploma verildiğini söyledi.

Polis, zanlının 28 Ağustos 2023 tarihinde aldığı diplomayı TC Elçiliği ve Milli Eğitim Bakanlığına vererek, onay aldığını belirtti. Polis, zanlının söz konusu tarihte aktif çalışan olduğunu kaydeden polis, aldığı diplomayı işyerine sunduğunu, 6 Eylül 2023 tarihinden emekliye çıktığı 20 Şubat 2024 tarihine kadar 15 bin TL barem artışı aldığını belirtti.

Zanlının mahkemeye çıkarılarak, 3 gün tutukluluk emri alındığını kaydeden polis, bu süre içerisinde öğretmenlerle konuştuklarını, zanlıyı tanımadıklarını ve derslerde görmediklerini ve ders girişi yapmadıklarını söylediklerini ifade etti. Polis, zanlının elçiliğe ve eğitim bakanlığına sunduğu diploma fotokopisinin bulunarak emare alındığını belirtti. Polis, soruşturmanın zanlının etki edebileceği kısmının tamamlandığını belirterek, teminat talep etti.

Huzurundaki şahadeti değerlendiren Yargıç Zehra Yalkut Bilgeç, zanlının 100 TL nakit teminat yatırması, 2 kefilin 750’er bin TL kefalet senedi imzalaması, yurt dışına çıkış yasağı ve haftada 1 gün ispat-ı vücut yapmaları şartlarıyla tutuksuz yargı kararı verdi.

Kamalı Haber

MAGUSA FEST

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi