Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, Orhan Pamuk’la Masumiyet Müzesi’nde

Steinmeier'in ziyareti sırasında müzenin karşısındaki antikacı dükkanına, Almanca "Sayın Federal Başkan, Gazze'deki katliamı durdurun" yazılı döviz asıldı, yüksek sesle "Leve Palestina" (Yaşasın Filistin) şarkısı çalındı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, yazar Orhan Pamuk ile Masumiyet Müzesi’ni ziyaret etti.

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in Türkiye-Almanya Dostluk Anlaşması’nın 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla yaptığı resmi ziyaretinin ilk durağı dün İstanbul oldu. Steinmeier’in Cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığı ilk ziyaret, Almanya ile üst düzeyli temasların devamlılığı ve ikili ilişkilere karşılıklı atfedilen önemin göstergesi olarak görülüyor.

Almanya Büyükelçiliğinin Tarabya’daki tarihi yazlık rezidansında, iş dünyası, gazeteci, siyasetçi ve spor dünyasından isimlere davet verdiği davette 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ile görüşen Steinmeier, Tarabya’daki davet programının ardından Beyoğlu’ndaki Masumiyet Müzesi’ne geldi.

Burada kendisini kapıda karşılayan yazar Orhan Pamuk ile bir süre sohbet eden Steinmeier, sonra müzeyi gezdi.

ANTİKACI DÜKKÂNINDAN PROTESTO
Ziyaret sırasında, müzenin karşısındaki antikacı dükkanın Camına Filistin ve Türk bayrağı asılan dükkanda, Almanca “Sayın Federal Başkan, Gazze’deki katliamı durdurun” yazılı döviz asıldı. Steinmeier’in müzeye gelişi sırasında dükkandan, yüksek sesle “Leve Palestina” (Yaşasın Filistin) şarkısı çalındı.

Steinmeier, yaklaşık 1 saat süren ziyaretinin ardından müzeden ayrıldı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi