İsrail’de binlerce kişi Netanyahu hükümetini protesto etti: “Crime Minister”

Anketler, çoğu İsraillinin Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısına yol açan güvenlik zaafiyetinden Netanyahu'yu sorumlu tuttuğunu gösteriyor.

İsrail’de binlerce kişi Başbakan Binyamin Netanyahu’yu protesto ederek yeni seçim çağrısı yapmak ve hükümetten Gazze’de tutulan rehinelerin eve getirilmesi için daha fazla eylem talep etmek üzere cumartesi günü sokaklara çıktı.

Gazze’deki savaş yedinci ayına girerken ve hükümetin Hamas tarafından tutulan 133 rehineyi kurtarmaya yönelik yaklaşımına öfke giderek artıyor.

Anketler, çoğu İsraillinin Hamas’ın 7 Ekim’deki saldırısına yol açan güvenlik zaafiyetinden Netanyahu’yu sorumlu tuttuğunu gösteriyor.

İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı, savaşın ortasında sandık başına gitmenin sadece Hamas’ı ödüllendireceğini söyleyerek erken seçime gitmeyi defalarca reddetti.

Hamas’ın 7 Ekim’de rehin aldığı 253 kişiden bazıları kasım ayında yapılan ateşkesle serbest bırakıldı, ancak ikinci bir anlaşmaya varma çabaları durmuş gibi görünüyor.

Netanyahu, yerel sağlık otoritelerinin 34 binde fazla Filistinliyi öldürdüğünü söylediği İsrail’in Gazze’deki saldırılarını, tüm rehineler eve getirilene ve Hamas yok edilene kadar sürdürme sözü verdi.

Geçtiğimiz hafta İran’ın insansız hava araçları ve füzeleriyle İsrail’e yaptığı saldırı çatışmaların daha geniş bir bölgeye yayılması endişelerini arttırdı ve geri kalan rehinelerin yakınları arasında da zamanın daraldığı duygusunu da artırdı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi