İranlı bakan İsrail’in İsfahan’a saldırısını küçümsedi

Saldırıyı küçümseyen İran Dışişleri Bakanı Amir Abdullahiyan "Daha çok, insansız hava araçlarına değil, çocuklarımızın oynadığı oyuncaklara benziyor" ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir Abdullahiyan İran’a geceyarısı düzenlenen saldırıyı araştırdıklarını ve şu ana kadar İsrail ile bir bağlantının kanıtlanmadığını söyledi.

Amir Abdullahiyan, NBC News’e dronların İran’ın içinden havalandığını ve düşürülmeden önce birkaç yüz metre uçtuğunu söyledi.

Saldırıyı küçümseyen Amir Abdullahiyan “Onlar… daha çok, insansız hava araçlarına değil, çocuklarımızın oynadığı oyuncaklara benziyor,” ifadelerini kullandı.

Bakan Tahran’ın bilgilerine göre dronlar ve İsrail arasında bir bağlantı olduğunun kanıtlanamadığını vurguladı.

İranlı yetkililer, cuma günü erken saatlerde hava savunma sistemlerinin İsfahan üzerinde üç insansız hava aracını vurduklarını duyurdu. Olayı, misilleme ihtiyacını ortadan kaldıracak şekilde İsrail’in değil “sızıcıların” saldırısı olarak nitelendirdi.

Amir Abdullahiyan, İsrail’in misilleme yapması ve İran’ın çıkarlarına aykırı davranması durumunda Tahran’ın bir sonraki tepkisinin anında ve maksimum düzeyde olacağı konusunda uyardı.

Saldırının, İsfahan kenti yakınlarındaki askeri hava üssünü hedef aldığı ancak herhangi bir stratejik bölgeyi vurmadığı veya büyük hasara yol açmadığı görüldü.

İsrail ise olayla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD’nin herhangi bir saldırı operasyonuna karışmadığını söylerken, Beyaz Saray herhangi bir yorumda bulunmadı.

İsrail ile İran’ın Orta Doğu’daki vekil güçleri arasındaki şiddet, Gazze’de altı aydır süren savaş boyunca yoğunlaştı ve bu durum iki ülke arasındaki gölge savaşın doğrudan bir çatışmaya dönüşebileceği korkusunu artırdı.

DAUSEN

Girne Belediyesi

Gönyeli Alayköy Belediyesi